View Single Post
  #7  
Vechi 13.06.2010, 13:27:45
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de absolutep0wer Vezi mesajul
Ce ar trebui să consumăm zilnic pentru o sănătate ca la carte?
Renuntarea la anumite alimente poate fi una dintre solutii, dar nici ea nu garanteaza succesul. Personal am renuntat definitiv la carne, cu exceptia pestelui, insa nu inlocuind consumul carnii, ci pentru ca asa simt eu nevoia.

Eu am ajuns la concluzia ca toate, absolut toate alimentele sunt benefice organismului, inclusiv carnea, daca se evita excesul si fiecare isi "asculta" propriul organism fata de nevoile pe care le are. (Nu ma refer aici la preparatele mai mult sau mai putin sofisticate si care, cu cat sunt mai mult prelucrate, cu atat devin mai nocive, ci la alimentele de baza.)

Si ar mai fi ceva, foarte important din punctul meu de vedere:starea de impacare, de multumire pentru multul sau putinul pe care il avem intr-un anume moment.

Spun asta gandindu-ma la rugaciunea de multumire adusa lui Dumnezeu atat inainte dar si la terminarea mesei. Nu o data mi s-a intamplat ca, avand la masa foarte putin, dar traind starea de impacare si multumire, sa constat ca am avut parte de una dintre cele mai imbelsugate mese. De cate ori insa nu mi s-a intamplat sa simt o foame cumplita si, grabindu-ma sa ma asez la o masa plina de bunatati, sa nu-mi tihneasca mancarea, ba chiar uneori sa-mi fie si rau. Din proprie experienta pot spune ca, cu cat creste rugaciunea, cu atat scade nevoia organismului de a manca, de a se lega doar de cele materiale.

„Sănătatea este o stare pe deplin favorabilă atât fizic, mintal cât și social, și nu doar absența bolilor sau a infirmităților” defineste wikipedia.

Daca ar fi sa analizez fiecare aliment in parte, simt cum ma cuprinde groaza, datorita riscurilor la care ma expun, indiferent ce as consuma. Dar daca am grija sa asigur acel echilibru emotional mai intai de toate, starea de multumire si recunostinta, cred eu ca as putea depasi mult mai usor multele obstacole.

Cei care spuneau ca trebuie sa mancam pentru a trai si nu sa traim pentru a manca, aveau mare dreptate.

Ps:Imaginile atasate apartin fotografului englez Car Warner care a creat o serie de fotografii utilizand alimentele.
Imaginile lui arata grote din sandwich-uri, paduri, plaje, soare si cascade facute din fructe, legume si branza.
Attached Images
File Type: jpg bucatarie italiana legume, paste, branza.jpg (46,9 KB, 44 views)
File Type: jpg brocoli, mazare, usturoi, paine, conopida.jpg (64,0 KB, 29 views)
File Type: jpg fructe de mare, morcovi, paine.jpg (44,1 KB, 33 views)
File Type: jpg foi de varza, cartofi, paine.jpg (45,4 KB, 27 views)
File Type: jpg paine.jpg (49,0 KB, 27 views)

Last edited by carmina; 13.06.2010 at 13:56:16.
Reply With Quote