View Single Post
  #28  
Vechi 01.06.2012, 18:47:08
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Mi se pare extrem de urat ca un ortodox sa-l denigreze in public pe Patriarh, contribuind astfel la murdarirea imaginii Bisericii noastre. Destui sunt cei care ne lovesc din exterior, iar tu, ca parte a Bisericii, n-ar trebui sa lasi ca ea sa fie murdarita prin/din partea ta.

din contra Biserica a fost murdarita cand ierarhii(unii dintre ei) au acceptat comunismul,ecumenismul si satanismul.Nu mai rastalmaciti voi lucrurile eu vreau binele Bisericii ,vreau ca nici un preot,ierarh,episcop,mitropolit nici Patriarhul si nici Sinodul sa nu fie comunisti,ecumenisti sau masoni.Vreau o Biserica ortodoxa in care preotii si ierarhii sa fie impotriva satanismului si sa aiba Duhul Sfant asupra lor.

-Capetele morale ale lui Simeon Evlaviosul- filocalia 6 :
despre preotie:

"Acest sfînt și fericit Simeon , întrebat odată cum trebuie să fie preotul, a răspuns zicînd :«Eu nu sînt vrednic să fiu preot. Dar am cunoscut, fără îndoială, cît de vrednic trebuie să fie cel ce va avea să slujească tainele lui Dumnezeu. în primul rînd, să fie curat nu numai cu trupul, ci și cu sufletul ; pe lingă acestea, trebuie să nu fie părtaș la nici un păcat. în al doilea rînd, să fie smerit atît în purtarea din afară, cît și în simțirea din lăuntru a sufletului. Apoi cînd stă înaintea sfintei și sfințitei Mese, trebuie să vadă, fără îndoială, cu mintea pe Dumnezeu, iar cu simțurile, Sfintele așezate înainte. Dar nu numai acestea ci e dator să-L aibă în chip conștient , sălășluit în inima sa, și pe în*suși Cel prezent în chip nevăzut în daruri, ca să poată aduce cererile cu îndrăznire. Și ca prieten care vorbește cu prietenul, să zică : «Tatăl nostru Care ești în ce*ruri, sfințească-se numele Tău», rugăciunea arătîndu-l ca avînd pe Cel ce e Fiul lui Dumnezeu prin fire, sălăș*luit în sine împreună cu Tatăl și cu Duhul Sfînt Așa am cunoscut eu pe preoți. Iertați-mă părinți și frați».
Mai spunea și aceasta, ca despre altul, ascunzîn-du-se pe sine și ocolind slava de la oameni, dar arătîn-du-se pe sine însuși silit de iubirea de oameni. «Am au*zit, zicea, de la un preot monah, care avea îndrăzneală față de mine, ca față de un frate iubit al lui : «Nicio*dată n-am liturghisit, fără să văd pe Duhul Sfînt, cum L-am văzut venind asupra mea cînd mă hirotoneau și mitropolitul spunea rugăciunea preotului și Evhologhiul stătea asupra capului meu nevrednic. Intrebat de mine, cum L-a văzut pe Acesta atunci și în forma cărui chip, a spus : «simplu și fără chip, dar ca lumină» . Și fiindcă la început mă miram văzînd ceea ce niciodată n-am văzut și întrebîndu-mă ce poate fi aceasta, Ace*la mi-a spus în chip tainic, de parcă cunoșteam vocea : «Eu așa Mă pogor peste toți proorocii și apostolii și ale*șii și sfinții de acum ai lui Dumnezeu. Căci sînt Duhul Sfînt al lui Hristos, Căruia I se cuvine slava și stăpî-nirea în veci. Amin».

asa sa fie toti preotii si ierarhii doamne ajuta amin sa se lase de toate satanismele si sa faca propaganda antiecumenista si anticomunista si antimasonica in vecii vecilor.

daca nu:
Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor

Parintele arhimandrit Arsenic Boca (+1989)Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor. Caderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apusului. Numai putregaiul cade din Biserica Ortodoxa, fie ei: arhierei, preoti de mir, calugari sau mireni, inapoi la Sfanta Traditie, la Dogmele si Canoanele Sfintilor Parinti ale celor sapte Soboare Ecumenice, altfel la iad cu arhierei cu tot. Fereasca Dumnezeu!” (Talantii imparatiei, p. 197)
Reply With Quote