View Single Post
  #1929  
Vechi 05.02.2019, 18:56:11
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Inseamna ca tu nu intelegi nimic din ce ti-am scris, asa cum am mai observat. Tu doar copiezi ce spun nepomenitorii, fara sa cercetezi sau sa cauti adevarul. Crezi orbeste ce spun acestia, fara discernamant. Zic asta pentru ca eu ti-am spus de cateva ori despre ce scrie acolo si ti-am scris ca asta e un argument impotriva a ceea ce sustii tu. Nu intelegi nici ce inseamna nepomenirea, daca spui ca Biserica este in erezie inseamna ca esti deja in schisma. Nepomenirea (asa cum ar trebui sa fie, poate nepomenitorii cred gresit) presupune ca unul sau mai multi ierarhi sunt in erezie si se face intreruperea temporara a acestora pana se eleapada de eezie sau vine alt ierarh. Nu ca Biserica s-ar afla in erezie. La fel s-a intamplat si cu stilistii sau nepomenitorii, un timp nu s-au pomenit unii ierarhi, cand au inceput sa spuna ca Biserica e in schisma si nu mai exista har au ajuns schismatici. Se pare ca tu nu intelegi aceste lucruri pentru ca nu ai cunostintele necesare, tu doar te iei dupa ce spun nepomentiorii pe care ii sustii, fara sa cercetezi (unii deja au intrat in schisma, ceilalti ori se vor intoarce in Biserica ori vor intra in schisma si ei).

IEREHII NOSTRII TOTI SUNT IN EREZIE,ASTA E CLAR.SF.AP.PAVEL zice ca ereticii se situeaza in afara bisericii....dar eu stiu ca harul lucreaza prin sfintele taine in biserica.Acum si cei cazuti in erezie,ierarhii zic ca ei sunt ortodocsi desi nu mai sunt.Ne spune asta si SF.IOAN IACOB HOZEVITU;


Iata ce ne spune sf.IOAN IACOB HOZEVITUL ,CA E GREU DE DEPISTAT :
Ispita neamului celui de pe urmă a și sosit mai grozav acum” - scrie Sfântul Ioan Iacob
Hozevitul (+1960) - „cu apropierea venirii lui Antihrist, încât amenință să-i piardă pe cei aleși. Șinu-i atât de primejdioasă ispita care vine de la vrăjmașii lui Dumnezeu, de la atei, de la cei cu grijanumai la cele pământești sau de la destrăbălați care nu pot ușor să vatăme pe Creștini. Pericolulvine de la frații cei mincinoși, care sunt dușmani ascunși, cu atât mai primejdioși cu cât credcă sunt frați curați. Predică și ei Ortodoxia, dar oarecum schimbată și prefăcută după placul lumii acesteia și a stăpânitorului acestei lumi. Predica lor e ca o hrană care a început să se strice și, în loc să hrănească, otrăvește pe cei care o mănâncă. Ei aduc tulburare în rândurile creștinilor. Aceștia sunt ispita cea mare a neamului celui de pe urmă. Despre ei a profețit Domnul că vor fi în veacul de apoi: Mulți vor veni întru numele Meu și pe mulți vor înșela (Mt. 24,5).
Vorbesc și frații mincinoși de sfânta și preadulcea Ortodoxie, de dragoste, de curăție, pentru fapta bună, de smerenie și de virtute, și ajută obștile creștinești. Cât e de greu pentru ortodocșii cei curați și simpli să înțeleagă pe cine au înaintea lor! Cât este de ușor să fie atrași de ideile lor cele filosofice și să îi creadă. Dacă răscolește cineva adânc în sufletele acestor oameni, va găsi nu dragostea cea fierbinte pentru Dumnezeu, ci închinarea la un idol care se numește OM”
NOTA;ATENTIE aici se refera la faptul ca pericolul vine dinlauntrul bisericii ,adica de la ortodocsi ,de la ortodocsii eretici ,clerici si preotii pomenitori care tac si nu spun credinciosilor ADEVARUL in legatura cu CRETA,desi il cunosc foarte bine!acestia sunt despre cei care zice IISUS HRISTOS ca vor veni in vremurile din urma si pe multi vor insela!
__________________
Reply With Quote