View Single Post
  #48  
Vechi 22.12.2010, 05:16:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Ti-am dat locurile unde acei istorici il mentioneza pe Hristos si sursa.Le-ai verificat?Tocmai acei oameni il mentioneza pe Hristos.Te mai intreb odata public:ai verificat ce am spus?Eu zic sa mai citesti odata,compara numele,afirmatiile si trage linie.Hai sa te ajut:

Exemplul 1

a).Cozia:Tacit, care a trăit între anul 54 și 140, a cărui istorie abundă în detalii de mică importanță, l-a ignorat pe Isus Hristos.(Sursa>Taxil)

b).Scotsman:Tacitus:,,Pentru a stinge zvonul,Nero a pus la cale invinuirea unor oameni,urati de toata lume pentru infamiile lor,si i-a spus la chinurile cele mai crunte; lumea ii numea crestini.Numele li-se trage de la Hristos,care in vremea Impratului Tiberius fusese condamnat la moarte de Pontius Pilatus"(Sursa :Anale 15.44.2-5 dar si in Cornelius Tacitus ,,Anale"trad.Gh.Gutu,Ed.Humanitas,Bucuresti,1995,pag. 430)

Exemplul 2

a).Cozia: ,,Pliniu cel Bătrân, născut în timpul lui Tiberius, mort în timpul lui Titus, a fost un admirabil naturalist, îmbinând știința naturii cu povestiri ale faptelor celebre din timpul său și el l-a ignorat pe Isus Hristos; și nepotul său, Pliniu cel Tânăr, ale cărui nenumărate scrisori, vioaie și instructive ca acelea ale Doamnei de Sévigne, acoperă totul, nu știa nimic de Isus Hristos, chiar și în scrisorile sale către Traian, unde pomenește creștinii ca pe o sectă desprinsă din Iudaism."(Sura:Taxil)

b).Scotsman: ,,Pliniu:,,Ei au sustinut insa ca toata vina sau greseala lor era aceea ca aveau obiceiul sa se adune,intr-o zi anume,inainte de rasaritul soarelui,si sa-i recite lui Hristos,ca unui zeu,o seama de cuvinte cu randul;ca se legau cu juramint sa nu faca vreo neleguire,ci sa nu fure,sa nu jefuiasca,sa nu comita adulter,sa nu-si incalce cuvantul si sa nu ascunda ceea ce li s-a incredintat.Dupa aceea obiceiul lor era sa plece si sa se reuneasca petru hrana,dar o hrana obisnuita si nevinovata" (Sursa:Epistles 10.96 citat in A New Eusebius,James Stevenson,ed.SPCK,Londra,1960,p.14)

....
Argument complet pueril. Fatul ca Pliniu spune ca ACESTI OAMENI, se roaga cuiva pe care-l numesc Hristos - ca unui ZEU, nu dovedeste ABSOLUT NIMIC. Singurul lucru care nu necesita demonstratie tine de INCEPUTURILE CRESTINISMULUI, mai precis Paleocrestinismul pe care nu-l contesta nimeni( ca miscare a existat in toata puterea cuvintului), insa tu fiind prins de virtejul lui "crede si nu cerceta" si in special de vraja faptului ca ai gasit un cuvint "cheie" ai si uitat despre ce discutam.

Ca sa-ti amintesc aici vorbeam despre veridicitatea multor minuni si fapte concrete, istorii ale unor oameni.

In caz ca nu stii, desi dai impresia unui om studiat, (dar m-am inselat) o biografie facuta de un istoric NEUTRU se rezuma la ceva mai mult decit mentionarea unui nume - Hristos - de care el insusi prin ceea ce afirma " ca unui zeu" recunoaste ca NU ARE NICI UN HABAR.

Tot nu-mi vine sa cred, dupa cit de elevat vorbesti si exemplifici, ca nu stii ce inseamna o biografie a unui om( Dumnezeu) si ca te faci ca ploua, incredibil
:)))))))))))))))))))))))

Din toate astea, ma bucur ca am ajuns la concluzia pe care o intuiam, la fel ca Dumitru73 si multi altii care au fugit mincind pamintul fara sa se mai uite inapoi.
Reply With Quote