View Single Post
  #19  
Vechi 22.05.2008, 13:49:51
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Te inteleg pentru ca si eu am fost in situatia ta. Totusi imi placea f mult sa citesc carti de aventuri si politiste si dupa Revolutie am inceput sa citesc carti cu Vieti de Sfinti, minuni si istorioare de genul celei de mai jos si asa am gasit ADEVARUL. Daca ai sinceritate in suflet si vrei cu adevarat sa-L cunosti, ai sa simti ca aceste istorioare sunt experiente reale de viata. Daca te intereseaza afla ca am stat un an si 6 luni in Ierusalim si am vazut Sfanta Lumina aprinzand lumanarea unui batran ateu.
As vrea sa fac o mica remarca. Daca exista vreo tara care sa aiba o istorie si aceasta sa mestesugit alcatuita ai inflorita este fara "dar" si "poate" GRECIA.

Cele mai fabuloase mituri provin si parvin de la greci. Si cred ca nu vorbesc unei persoane care este in necunostinta de cauza. De aceea consider ca nu are noima sa dau exemple...

Si daca mi s-ar cere o parere(cum de altfel mi s-a si cerut de catre prof. de greaca, candva)si mi s-ar acorda posibilitatea sa dau si un callificativ mitologiei grecesti, tot fara "dar" si " poate", i-as da premiul intai prin excelenta...
Si nu cred ca sunt nici primul si nici ultimul care gandeste asa.

NUMAI CA mie nu mi-au placut NICODATA povestile de adormit copiii. Si oricat de frumos ar fi spuse, oricat de captivant ar fi povestitorul si de iscusit, oricat de tragico-comic, tragico-dramatic etc. ar fi povestirea, fie ca e vorba de micuti sau de "maricei", NU M-AR PASIONA !

Poate va veti intreba ce are un acu alta? Ce are de a face Grecia cu aceasta poveste, intamplare, minune?

In primul rand am observat ca aceasta povaste promoveaza ideea platonista si neoplatonista, care si ele la randul lor isi au obarstea de marele binecunoscut si promotor(atat al aacestei teorii, cat si al filozofiei in cea mai mare parte) SOCRATE.

In aceasta istorisire ideea pe care este de fapt fondata aceasta poveste, este ca fiina umana-omul-, este alcatuita din doua componente: 1 suflet si 2 trup. Aceiasi formula se gaseste in Filozofia greaca.

Socrate in scurte cuvinte credea ca "sufletul" este o entitate detasabila de trup si perfecta. Sufletul, potrivit aceluiasi autor si urmat de credinciosul discipol Platon, a preexistat.Iar trupul este considerat ca fiind o"inchisoare a sufletului". Cand moartea va pune ptapanire pe acest trup, atunci sufletul va fi descatusat si atunci va putea sa se " redescopere pe sine insusi", moment care va culmina intreaga teorie, a acestor fictiuni de domeniul fantasticului sau stiintifico-fantasticului.

Nu vreau sa intru in amanunte. Vad ca pe acest forum aveti destule resurse prin care puteti sa comprobati si sa concluzionati cele amintite mai sus.

Ceea ce ma dezgusta este ca aceasta povestire se reazama de aceste basme babesti.

! Nu vreau sa jignesc pe nimeni! Nu vreau sa lezez pe cineva prin ce am expus mai sus, dar am o mare intrebare dilematica, la care v-as ruga insistent sa imi raspundeti tt mai multi:

CE ARE DE A FACE FILOZOFIA CU TEOLOGIA ?

Va multumesc.
Reply With Quote