View Single Post
  #3  
Vechi 01.10.2006, 21:07:56
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_dinisoni
Buna ziua! Va multumesc ca existati!
As vrea sa stiu care sunt actele necesare in vederea casatoriei, in rit catolic, in Italia, intre o romanca ortodoxa si un italian romano-catolic. Ce formalitati administrative sunt necesare? Ce ritualuri premergatoare sunt de desfasurat? Sper ca stie cineva, de exemplu, daca Biserica Ortodoxa elibereaza la cerere certificate de botez.
Va multumesc pentru intelegere si pentru eventualele raspunsuri.
Draga Oana, sa inteleg ca e casatoria unei romance ortodoxe cu un romano-catolic in Italia. Respectand libertatea fiecaruia (pentru care evident va da si raspuns), totusi o intrebare. Atata timp cat exista Biserica Ortodoxa romana in Italia, il aveti pe Prea-Sfintitul Siluan care este un om extraordinar, cu multa intelegere pentru neputintele omenesti, foarte deschis, plus sunt multe parohii romanesti, de ce nu se vorbeste cu cineva de la Biserica ortodoxa?

Ma inteb daca persoana care doreste sa renunte la Ortodoxie stie la ce renunta si ce accepta? Vorbesc ca o convertita la Ortodoxie acum 12 ani. Si eu am ales intre ortodoxie, catolicism si protestantism. Protestantismul a "picat" rapid din joc, dar apoi am urmarit evolutia celor doua Biserici considerate surori (ortodoxa si catolica). Pana in 1054 erau impreuna, apoi ar fi bine ca persoana care doreste sa imbratiseze catolicismul sa vada ce s-a mai intamplat, sa vada ce-au insemnat cruciadele, sa vada de ce s-au format protestantii, impotriva cui au protestat si de ce, sa mai citeasca si un Vatican 2 al catolicilor sa vada ce e acolo. Se spune un lucru: protestantii se inchina Bibliei, catolicii se inchina papei. Dumnezeu in Sfanta Treime e numai al ortodocsilor. Acum depinde romanca aceasta cui vrea sa se inchine. Sper ca n-am fost prea dura, dar ma doare acest demers. Domnul s-o lumineze! ???

Elena
Reply With Quote