View Single Post
  #11  
Vechi 18.11.2009, 09:19:38
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

eu as fi intrebat: exista credinta? pentru ca formalismul si fariseismul sunt cu duiumul. am observat ca multe persoane sunt ferm convinse ca detin adevarul absolut, si fac "varsare de sange" pentru religie, dar nu-si dau seama ca ei nu-l au pe Dumnezeu in inima. cel mai deprimant este cand vad ca sunt persoane care isi inchipuie ca au credinta, doar pentru ca se duc la biserica, ca stiu sa spuna Tatal Nostru, Crezul si Psalmul 50, ca aprind lumanari, dau sfaturi, canta in corul bisericii, fac matanii, etc. dar am observat ce mult inseamna un preot care este cu adevarta slujitorul Domnului. in biserica din cartierul in care locuiesc, datorita calitatii morale si a iubirii fata de Dumnezeu a preotului, oamenii s-au schimbat. nu se mai barfeste in biserica,vin mai multi enoriasi, toti asculta slujba, multi ii vezi linistiti si luminati. eu cred ca in momentul in care il iubim pe Dumnezeu si pe aproapele nostru, suntem feriti de formalism si fariseism.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote