View Single Post
  #1  
Vechi 09.12.2010, 18:16:03
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sa vorbim despre HOTI !

Vi s-a intamplat vreodata sa fiti furat? Banuiesc ca da! Si cum ati procedat?
Pana veti raspunde voi, o sa va spun cum am procedat eu...

Cu vreo doua luni in urma, intr-o sambata noaptea, mi s-au furat toate bandourile de la masina, in parcarea din fata blocului. Pentru cine nu stie, bandourile sunt acele ornamente aplicate pe usi si pe bare. Ale mele, s-au nimerit a fi cu banda de inox si probabil de asta am ramas fara ele. In prima faza nu mi s-a parut cine stie ce, dar cand am aflat ca m-ar costa cam 13-15 milioane sa le cumpar la loc, m-am lasat pagubas, mai ales fiindca n-as face decat sa-i dau hotului ocazia sa le mai fure odata!
In urma cu vreo doua saptamani, vecina de vis-a-vis, ne-a batut la usa sa ne intrebe daca si noua ne-au disparut ceva haine de la uscator. Noi locuim la parter, iar rufele le uscam la etajul iantai, impreuna cu vecinii de alaturi. Bineinteles ca ne disparusera foarte multe dintre rufe, mai ales hanorace si tricouri de-ale copiilor.
Am considerat ca a fost un incident neplacut si am pus-o pe seama imprudentei vecinilor care au expus la vedere o pereche de adidasi adusi din Italia. Am uitat sa adaug ca geamurile exterioare au fost scoase din balamale, pentru ca rufele sa se poata usca in mod firesc. Am convenit atunci sa punem o plasa metalica sau gratii, dar luandu-ne cu treburile, am amanat, considerand ca hotul o sa evite un timp sa mai treaca pe-acolo.
Astazi, cand am vrut sa verific rufele daca s-au uscat, am ramas surprins sa descopar ca in uscator era "poiana". Vecina abia pusese cu o seara in urma "materie prima" si iarasi a ramas fluierand a paguba. Noua? Cateva cearceafuri, doua perechi de pijamale ale sotiei, cateva maieuri de-ale copiilor si doua perechi de pantaloni de-ale mele...
Asta m-a cam intaratat, fiindca parca as fi dorit sa-l prind pe individ si sa-l privesc in ochi. Daca pana acum stiam sigur ca vreau sa pun gratii, acum parca ma ducea gandul sa pun nada si sa-l prind pe individ inauntru, iar de imaginatie ... nu duc eu lipsa... Dar, la insistentele vecinilor, am purces la politie pentru a lasa o declaratie, fiindca unii dintre vecini banuiau cine ar fi, intrucat mai fusese prins si cu alte ocazii.
La politie, mai aveam putin si eram suspectat ca mi-am furat singur rufele de pe sarma, desi eu nu ma dusesem acolo decat de gura altora si nu faceam o acuzatie anume impotriva cuiva. Nici macar nu purtam ranchiuna, ba parca mi se parea ca mult mai revoltati erau vecinii de pe scara, decat mine. In final, tanarul ofiter, frumos, rotofei si arogant, ne-a notat pe o hartiuta spunandu-ne intr-o doara ca va transmite celor de la paza comunitara sa fie mai vigilenti in acea zona! Iar daca mai aflam ceva... sa-i anuntam!... Si... sa nu uitam sa ne punem gratii. Vecina a insistat sa trimita pe cineva sa faca perchezitie la cel vizat, dar mascandu-si cu greu un zambet in coltul gurii, i-a raspuns calm ca asa ceva nu e posibil, fiindca de pe rufe NU POT FI LUATE PROBE! (Ma intreb unde o fi facut scoala militara? In fond se punea problema doar sa le recunoastem in cazul in care le vedem!)
Din punctul meu de vedere, eu stiu: sa iert de 70 de ori cate sapte. Sa nu injur, sa nu blestem, sa nu ma atasez de lucruri etc, etc... Nu pot sa spun ca imi este ciuda, sau in orice caz nu pe hot, cat pe politist...
Incerc sa-mi imaginez ce-as face daca i-as intande o cursa si l-as prinde inauntru? Ce-ar iesi, oare. Cum as reactiona eu? Cum ar reactiona el? Cum ar reactiona vecinii? N-o sa am dupa aceea o mie de motive sa regret? Cred ca cel mai intelept ar fi sa-mi pun gratii si sa-l las pe Dumnezeu sa faca cum stie El mai bine.
Voi ce-ati face?

Last edited by OmuBun; 09.12.2010 at 18:18:37.
Reply With Quote