View Single Post
  #94  
Vechi 02.09.2011, 17:48:52
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie mi se spune sa nu judec ceva ce nu inteleg!!! Ceea ce nu inteleg eu este altceva: ce legatura are muzica hip-hop cu credinta crestina? Chiar credeti ca daca, pana la sfarsitul lumii acesteia, omul sau satana va mai inventa un milion de "forme de manifestare artistica" unele mai aproape de curat si vertical altele foarte aproape de subsolul mininei decente, Biserica trebuie sa se adapteze? Frati iubitori si traitori in stil hip-hop (sau stil Inna, sau stil Lady Gaga, sau alte stiluri din gheena umanitatii) daca vreti sa va mantuiti voi trebuie sa va schimbati si sa deveniti asemenea lui Hristos, nu cautati sa-L transformati pe El in orice mizerie va place la un moment dat!

Nu discut de muzica, sau de placerea si pasiunea fiecaruia, ci doar va spun sa va hotarati: vreti sa fiti crestini, uitati-va la Hristos si invatati de la El; nu vreti sa fiti crestini, este treaba voastra! V-asi intreba si eu: daca vi s-a tot explicat ca nu are nici o legatura hip-hopul cu credinta crestina adevarata, chiar daca versurile vorbesc, uneori, despre ceva din Biblie, de ce totusi va cramponati spre a ne explica o teorie ce tine doar la voi? Cititi cartile Sfintilor Parinti, documentati-va despre ce inseamna sa fii crestin si urmati invataturii celei bune! Altfel, nu este decat o sansa: va faceti o "biserica" proprie unde sa se cante hip-hop. Este treaba voastra, spun iarasi! Nu spun ca nu va veti mantui, asta numai Domnul o stie, dar asa macar veti arata ce fel de crestini sunteti. Ortodocsi cu pasiune "aprinsa" pentru "Parazitii" eu nu pot sa accept, la fel cum nu pot sa accept la Impartasanie pe desfranat, pe hulitor, pe blasfemiator ori pe ispititor! Nu confundati bunatatea si mila lui Hristos fata de cel ratacit sau nestiutor cu orbirea voastra; El va iubeste la fel ca pe toti oameni, dar nu va mantui decat pe cel care face voia lui Dumnezeu.

Acest topic poate deveni foarte usor "troaca de porci" unde granita intre discutia ziditoare si blasfemie se poate trece foarte usor! Recomand celor care pot zidi sa vorbeasca spre a zidi, iar celorlalti mai bine sa se abtina de la discutii fara folos duhovnicesc, caci pentru orice cuvant pe care-l vom spune vom da socoteala!
Reply With Quote