View Single Post
  #90  
Vechi 07.09.2011, 13:17:55
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Aici cred ca te-ai pripit, adica nu cred ca e asa usor sa iubesti pe toata lumea la fel cum a facut Iisus...
Pai nu, nu e usor, si nici sanatos. E caz clinic, si in lumea in care traim acum, se poate lasa cu caz penal.

Spune-mi, ce iubire e aia care se impune cuiva? Sub amenintarea eternitatii petrecute in iad? A oferit Iisus vreo optiune? A intrebat pe cineva daca oamenii sunt de acord ca el sa moara pe cruce pentru ei?

In plus, nu am reusit sa obtin o explicatie satisfacatoare apropo de corelatia intre alegerea unui om sa moara (ma rog, stiind ca va invia, ceea ce cam ucide din fasa ideea de "sacrificiu") pentru a "spala" pacatele altora.

Daca tu ma calci pe mine pe pantofi, am optiunea de a te ierta sau nu. Dar ce treaba are un tert? Poate el sa te ierte pentru ca m-ai calcat pe pantofi? Unde e responsabilitatea care vine cu propriile fapte, daca sunt iertate de un tert? Ce fel de moralitate e asta?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote