View Single Post
  #108  
Vechi 20.10.2010, 18:11:05
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Intr-adevar, o libertate religioasa adevarata nu exista in Europa. Exista doar religiile pe care statele le ingaduie. Daca,de exemplu, in Romania am fi avut o libertate religioasa adevarata, nu ar mai fi fost nevoie ca cultele sa se inregistreze la ministerul cultelor pentru a putea exista in continuare. Dar statul mandateaza aceste inregistrari, ca sa tina sub control fenomenul religios.
Asta nu stiu daca e asa si nici nu-mi bat capul prea tare.

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Iar fenomenul religios este ingaduit doar atata timp cat nu interfereaza cu treburile statului si cat nu incalca legile tarii. Evident, in Romania este tolerat si pentru niste motive in plus, unul din ele fiind masa de manevra electorala.
Dvs. credeti ca reperele intre care se misca cetatenii unei tari sunt reprezentate numai de legi? Eu as adauga si dreapta chibzuinta, bunul simt / flerul cetatentesc, ingaduinta pt. aproapele, etc.
Asadar cand aud ca musulmanii vor sharia in tara mea, nu ma tine in loc o prevedere constitutionala (dreptul la exprimare religioasa) ca sa afirm ca acest lucru e o mare porcarie!

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Practic, nu avem religii libere. Daca religia mea imi dicteaza sa sacrific un nou nascut la fiecare luna plina, statul nu ma lasa sa fac asta. Daca musulmanilor religia le dicteaza sa omoare femeile adultere cu pietre, statul nu ii lasa (vorbim, evident, despre statele europene).
Pai tocmai, musulmanii vor sa fie lasati sa faca asta!! Iar dvs. pledati aici pt. dreptul exercitarii religiei indiferent ce inseamna acest lucru de facto.

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Problema nu este Islamul, ci cea pe care mai multi participanti la discutie au remarcat-o: libertatea religioasa. Care sunt limitele ei? Se pare ca Islamul incepe sa ne faca sa vedem aceste limite. Drept urmare, odata ce Islamul devine indezirabil nu numai la nivel popular, ci si prin lege, mai putem vorbi despre europeni ca oameni toleranti cu orice religie? Sau ramanem toleranti doar cu cei care nu ameninta secularismul? Tradare, tradare, dar s-o stim si noi.
Pe mine nu ma intereseaza sa fiu considerata o "europeana toleranta". Europeana sunt prin nastere iar toleranta o dau dramuit, pentru ca sistemul de valori dupa care ma ghidez imi spune ca unele lucruri nu sunt bune, desi toti si toate (vezi media, campaniile agresive pline de vorbe goale) se dau de ceasul mortii sa ma convinga de contrariu!
Eu cred ca trebuie sa fim toleranti cu cei care cunosc si respecta regulile nescrise / scrise ale convietuirii intr-un stat multicultural. Altminteri copiii nostri vor trai intr-o lume in care cel care bate mai tare cu pumnul in masa conduce. Indiferent daca principiile care il ghideaza sunt bune sau nu.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote