Subiect: Subcultura Goth
View Single Post
Vechi 16.05.2010, 01:18:25
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member

Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Implicit

Si sa-ti mai zic ceva de dragostea de aproape:)
Ca zicem ca din dragoste nu trebuie sa judecam si asa e.
Dar dragoste e si cand nu il agresam pe celalalt vizual/verbal/senzorial (prin agresiune inteleg orice provocare, orice agita simturile si adrenalina: un parfum prea tare, o imagine iesita din comun, o atitudine de fronda sau mai stiu eu ce, care te determina sa ai un raspuns de pe pozitie opusa). E dragoste cand nu ne contrariem aproapele, cand nu il provocam sa ne judece. E dragoste cand am putea sa seducem dar alegem sa nu o facem, stiind ca si-asa nu duce niciunde, numai agitam sufletul acela degeaba. E dragoste cand nu scandalizam aproapele doar ca sa ne hranim cu reactia pe care am trezit-o in el [ dovada mai mare de mandrie nici nu e necesara, daca existam doar prin atentia pe care ne-o acorda cei din jur, si pe care incercam sa o obtinem oricum, e ca si cum n-am exista deloc, nu avem substanta proprie ]

Daca am fi blanzi si discreti si n-am insista mereu sa "fim pe pozitie" (din orice punct devedere), sa "provocam", sa "declansam" reactii, sa "ranim" sufleteste (e o expresie frumoasa intr-o rugaciune, frumusete straina am vazut si cu ea mi-am ranit inima, cine stie cate inimi ranim aiurea intr-un fel sau altul), cred ca aia ar fi o dragoste foarte mare fata de aproape. Sa poti face toate astea si totusi sa te abtii.

Cred ca sunt ontopic.