View Single Post
  #4  
Vechi 04.02.2011, 00:13:09
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de gloupgloup Vezi mesajul
Buna seara tuturor,

in ultima vreme intampin o problema foarte mare, care ma macina incet incet.

De cateva luni mi-am schimbat locul de munca, preferand sa lucrez impreuna cu un prieten, ca si subaltern al lui.Stiind ca omul respectiv a urmat Seminarul si facultatea de Teologie, m-am gandit ca este un om sincer, insa m-am inselat amarnic, tot ce urmareste este satisfactia lui materiala, fara a se gandi la cei din jurul sau, asa cum sustine.

In ultima saptamana am aflat insa ca ma minte cu nerusinare, am aflat datorita neglijentei lui si priceperii mele, poate a fost un dar si de la Dumnezeu, sa-mi deschida ochii, sa vad cu cine am de-a face.

Problema cea mai mare este ca nu stiu cum sa procedez.Afacerea este a unor straini, el are doar un contract cu ei pentru administrarea afacerii.Din comportamentul lui observ ca ii este frica incontinuu ca cineva sa-i ia afacerea, lucru care pe mine nu ma intereseaza, mai ales ca mi-e prieten.Insa el crede ca asta vreau sa fac, desi i-am spus de nenumarate ori ca acest lucru nu ma intereseaza.
Din comportamentul strainilor observ ca apreciaza foarte mult faptul ca eu am venit sa lucrez in societatea respectiva, cu rezultate foarte bune in cele cateva luni pe care le am impreuna cu ei.

Cat de mult gresesc daca le spun adevarul strainilor despre toate cele pe care le observ?Pentru ca seful meu roman ii minte si pe ei doar pentru satisfactii materiale si minte cam pe toata lumea pentru satisfactii materiale, chiar daca este o persoana care cunoaste foarte bine Preoti si oameni ai Bisericii in functii destul de inalte, chiar si pe acestia ii minte.
Un individ care ar vinde-o si pe mama si pe tata pentru bani, este un individ care nu merita consideratia nimanui.E atat de jos spiritual incat trebuie ajutat din mai multe directii.Parerea mea este ca puteti sa-i dati o mana de ajutor,adica sa faceti lumina si sa spuneti adevarul tuturor celor inselati,daca se poate intr-un mod transparent,cu el de fatza, ca sa nu cadeti in cleveteala si urseala pe la spate.Daca scopul dumneavoastra e unul sincer,cel de ajutorare a lui si al celorlalti,nicidecum de a va pune singur in luminile rampei,in aceste conditii,chiar daca va considera ca l-ati tradat, dumneavoastra l-ati ajutat.La un moment dat,probabil o sa-si dea seama cum.E un pas important sa smulgeti raul din radacina.Si va trebuie curaj!:-)
Reply With Quote