View Single Post
  #29  
Vechi 03.03.2011, 13:18:48
Hermiod Hermiod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Studiu da....,trebuie,dar mai importanta e practica....
Normal ca practica este mai importanta, dar cum sa pui in practica ceva ce nu stii? Stiu ce vorbesc, pot exemplifica f usor. Din ignoranta, lene, indiferenta, etc, multi trec direct la "practica", sarind peste studiu. Si repet: ar trebui sa avem indrumatori f bine pregatiti- atat in studiu cat si in practica. Or fi, dar ei stiu pe unde...prin munti, pesteri, prin anumite manastiri... Pacat...de noi, este tot ce pot spune. Duhovnicul meu m-a pus sa citesc f mult. Am descoperit noi laturi, noi aspecte ale credintei si inca nu cunosc decat putin. Iar practica...cine vrea sa fie un crestin adevarat...are mult de lucru cu propria persoana. Studieul de sine este f important. trebuie sa ne cunoastem intai pe noi , ca apoi sa incercam marea schimbare. mantuirea cere lupta cu firea. dar ca sa ne schimbam firea astastricata trebuie sa ne cunoastem f bine. Cati se apleaca asupra propriei persoane? Cati incearca sa isi dezvolte curajul? Trebuie saai curaj ca sa te lupti! Iti trebuie curaj, multa vointa ca sa poti lupta cu indiferenta si ignoranta care te impiedica sa studiezi si sa te apleci la fiecare betzivan cazut pe strada. Succes tuturor!
Reply With Quote