View Single Post
  #60  
Vechi 12.11.2013, 19:09:47
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Din pacate sunt si din astia. Asa stiau unele rude din partea tatalui meu ce sa va alege cu copii uneia din rude. Culmea, s-a si intamplat.
Ce nu mi se pare in regula, ca si altora de pe aici, e tocmai treaba cu "deschisul cartii". Un preot in adevaratul sens al cuvantului n-o sa faca asta pentru nimeni, indiferent cati bani i se ofera, dar cum traim in vremuri grele si inselatoare, unii tot o fac.

Mie treaba asta cu "vazator cu duhul" mi se pare egala cu clarviziunea la oamenii obisnuiti. Ce nu inteleg este de ce la preoti sau oameni ai bisericii este in regula, abilitatea este trimisa de la Dumnezeu, pe cand clarviziunea la omul de rand e considerata ca trimisa de la diavol. Am intalnit treaba asta in multe locuri, si cred ca va ramane pe veci un mister, pentru ca iar, nu cred ca putem afla adevarul nici in cazul asta, si atunci cel mai bine sa se accepte ambele ca fiind niste fenomene cu care ne-a/i-a inzestrat Dumnezeu si prin care pot ajuta oameni.
Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Oricum, treaba cu "harul inainte-vederii" e simpla superstitie, de cele mai multe ori.
Cred ca faceti o confuzie intre sarlatani, cei ce ce ocupa de exemplu cu deschisul cartii, practica condamnata de Biserica si Parintii vazatori cu duhul. Harisma inainte-vederii este un dar de la Dumnezeu pe care il primesc unii Parinti imbunatatiti. Pentru a intelege mai bine aceasta diferenta, recomand cartea: Despre horoscop, cutremure și ghicirea viitorului.

Parintii nu au negat posibilitatea descoperirii unor evenimente viitoare prin darul lui Dumnezeu. Parintii cu viata sfanta au putut si pot primi de la Dumnezeu descoperirea unor fapte inainte ca ele sa aiba loc.

Nu multe sunt cazurile in care Dumnezeu daruieste slujitorilor sai sa cunoasca viitorul, si ele au loc numai in scopul de a ajuta mantuirii oamenilor sau de a anunta pedeapsa dumnezeiasca.

Criteriile dupa care se recunoaste o persoana care are harisma inainte-vederii sunt urmatoarele: persoana respectiva apartine Bisericii lui Hristos, recunoaste ca adevarate toate invataturile bisericesti, duce o viata de sfintenie, nu "prevede" nimic din ceea ce poate contrazice dogmele sau invataturile Sfintei Traditii. Pare ca Dumnezeu ar fi egoist si nu ar vrea sa ii faca partasi si pe altii acestei harisme.

In realitate Dumnezeu nu poate incredinta acest mare dar decat celor care stiu sa se foloseasca de el cu intelepciune. Darul inainte-vederii are rolul de a intari credinta oamenilor si de a-i calauzi pe calea mantuirii; Dumnezeu nu avea de ce sa incredinteze acest dar celor care stau departe de Biserica. Pentru ca darul inainte-vederii nu este bun in sine, ci este bun numai in masura in care este folosit pentru a ajuta mantuirii sufletelor.
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...lor-79940.html
Reply With Quote