View Single Post
  #21  
Vechi 17.03.2009, 17:53:32
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Casatoria este egala si la fel de minunata precum calugaria.
Monahismul este mai greu. Casatoria este mai grea.
Monahismul este mai jertfelnic si nevoitor. Casatoria este neintrecuta in jertfa si nevointa.

Asa stau lucrurile atunci cand inima intelege cuvintele Mantuitorului de la Matei 5,48.
"Fiti desavarsiti, precum Tatal vostru cel ceresc desavarsit este."

Sfantul Ioan Gura de Aur spune minunat:

"Va inselati pe de-a-ntregul gandind ca unele se cer mirenilor si altele calugarilor... ei vor avea de dat aceeasi socoteala. Si daca unii gasesc in casatorie o poticnire, sa afle ca nu casatoria este o piedica, ci mai curand libertatea lor de optiune pe care o folosesc rau in casnicie. Traiti curat casatoria si veti fi primii in Imparatia Cerurilor si va veti bucura de toate bunatatile."
Adevarat, forte adevarat.
Problema este in felul urmator: cu cit stii mai mult, ai mai multe ispite. Cu cit intelegi si stii mai putin...ei e altfel, nu?
Ideea mea este ca ei, calugarii au o viata foarte grea, nevointe multe insa cunostintele lor despre religie, Dumnezeu sint duble su triple decit cele ale mireanului, cre este ocupt cu familia, munca, copii etc si implicit are mult mai putin timp decit monahul.

Eu am un respect deosebit fta de toti monacii, deoarece eu consider ca ei s-au sacrificat (Lasa crucea ta si urmeaza-ma, zice Isus, deci ei o fac), ins in acelasi timp nu subestimez mirenii, care din putinul lor timp, merg la biserica, se roaga, incearca sa se spovedeasca, tin posturi si sa faca o viata in legea Domnului.
Pentru mirean sint mai multe ispite deoarece traieste in mijlocul lor, e mai usor s acada in pacat nefiind atit de pur sufleteste cum este un calugar.

Hai doar sa luam ex aici pe forum: uita-te la Geo, este un student doar, insa cunostintele lui sint mult mai multe decit ale noastre aici.
Si este normal, deoarece studiaza materia, stie, intelege.
Uite de ex, citeam despre "Contemplatie" - pai eu nu stiam despre asa ceva, insa Geo a explicat, poate ca mine mi sint si altii, nu stiu, ins eu consider ca tot invat.
La asta ma refeream eu.
Ma ierti daca, nu m-am exprimat destul de clar prima data.

Mantuirea: exista pentru mireni, cum exista pentru calugari. Fiecare dintre noi trebuie sa faca ceea ce trebuie sa faca sa ajunga acolo. Asta mi se pare clar.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote