View Single Post
  #7  
Vechi 17.02.2010, 15:39:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
De unde ideea ca ingerii ar avea nevoie de aripi? Avand in vedere ca lumea in care traiesc este spirituala si nu fizica, de ce ar avea nevoie de aripi?
Tocmai, de aceia sunt reprezentati cu aripi, pentru ca nu fac parte din lumea fizica, aripile avand sensul innaltarii si al ascendentei sufletesti, sensul lor metaforic pot duce sufletul spre usurare si libertate. Deci, am putea discuta mult si bine , iar aripile de la sine ne vor induce ideea de frumos si pur, aripile a caror deschidere , parca pot cuprinde intreg universul in acelasi timp in care nu se atinge de el. Ce sublim !
Deja eu am inceput sa visez, deci, nu prea stiu ce ai vrut sa spui , draga Sergiu, poate ca te-ai referit la dimensiunea de dincolo de poezie si fictiune, la necesitatea concreta, ori lipsa ei, in ceea ce priveste existenta aripilor in dimensiunea spirituala.
Oricum ar fi, nu-mi inchipui un inger fara aripi, nu-mi inchipui conceptul de inger fara sa-l detasez prin aceste aripi cu care este dotat, de toata invalmaseala aceasta sociala a fiintei umane.
Credinta iti da aripi, chiar daca nu esti inger ! ! !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote