View Single Post
  #38  
Vechi 14.03.2010, 16:37:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alina-ileana Vezi mesajul
de ce sa_mi risc sanatatea' are dreptate preotul. catolicii nu fac acest lucru..... credeti ca merg toti in iad ? , iar noi, "sfintii" ortodocsii....mergem toti in paradis....!!!!!!!!!!!!!la catolici nici pomeni nu se fac...in senul ca ...nu se dau "de pomana " haine , coliva, colaci,mancare ,bautura......si totusi ....cei ce mor...nu vin inapoi....
in schimb au vesnic flori proaspete si CURATENIE la morminte. sotul meu e din ardeal. la ei sunt alte obicee ,fata de zona olteniei...si totusi pretind ca sunt ortodocsi. haideti sa gandim totusi...... suntem in 2010, stiinta e destul de avansata..... ar fi cazul sa avem un pic de respect fata de noi insine.......pe vremuri nu era stiinta, iar oamenii cu greu depaseau pragul de 50 de ani de viata...de ce oare??????? acum vrem sa parem cu totii BISERICOSI. mai bine sa fim RATIONALI........eu prefer sa raman neimpartasita , decat sa beau dupa unul care nu s-a spalat pe dinti(in viata lui), sau care are cine stie ce virus..... in DUMNEZEU cred. dar.....sa ne aducem aminte de-o zicala: DUMNEZEU i-ti da , dar nu-ti baga'n traista!!!!!ratiunea innainte de toate !
Nu cred ca ai tu vreo legatura cu credinta, biserica sau cu impartasitul.
E clar a caror idei exponent(a) esti si ca tine mai sunt cativa pe forum, dar macar au decenta sa recunoasca ce/cine sunt, nu sa se dea drept altceva.
Reply With Quote