View Single Post
  #25  
Vechi 23.07.2018, 13:08:16
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
I-am zis sa-i caute un serviciu nu sa-l bata cu ranga.
Sa avem si noi putin discernamant.
Datul cu lopata nu aduce nici o trauma din ce stiu eu, poate doar pentru lenesi, insa educa foarte bine sufletul.
Copiii la tara munceau de mici iar acum si nu aveau nimic, iar noi acum la 26 de ani fugim de aspirator...

Problema noastra este ca nu am invatat sa muncim, pentru ca daca munceam de mici, pretuiam in viata munca si toate valorile corecte.

Munca iti da sens vietii si te invata care sunt valorile corecte.
ce vorbesti, domne!!! nu e nicio deosebire intre satenii de astazi care se uita la soldatii care incearca sa le faca un dig si taranul mioritic, ancestral, ala cosmogonicu, care daca urina in stuful care-i acoperea bordeiul si vedea fo doua stele zicea ca e cel mai tare din univers... putoare a fost acu 300 de ani, putoare e si acum. si te asigur ca toti au fost "educati" cu varga, ca rangi n-aveau. lasa sofismele, lasa proverbele, realitatea-i crunta!

in ceea ce priveste topicul, oare o mama ar insista gratuit catre fiica ei cerandu-i sa-si sacrifice viata pentru fratele ei? nici pomeneala! e clar ca tanarul are probleme medicale... dar, asa cum am scris si mai sus, asta nu-i da dreptul sa-i ceara fiicei sa se sacrifice.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote