View Single Post
  #69  
Vechi 29.05.2009, 18:24:39
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu
Dar, eu cred ca dvs. va doriti, ca oamenii, sa nu cerceteze Sfanta Scriptura, cu seriozitate.


De unde ai scos reflectia aceasta D-le Litanu? Credeti ca ortodocsii nu au Biblii acasă si au nevoie de indrumarea vreunui sectant ca sa îi ajute sa o inteleagă?
De ce nu mergeti pe forumurile penticostale si baptiste sa îi "ajutati " pe cei de acolo sa "inteleaga Biblia" (adica sa inteleagă si ei ce inteleg adventisti din ea) Doar si penticostalii sustin principiul Sola Scriptura. De ce nu le spune Biblia acelasi lucru pe care il spune adventistilor?

Citat:
În prealabil postat de Litanu
D-le Ovidiu, va recomand si dvs. cartea "Calea catre Hristos" scrisa de Ellen White (pe care a primit-o si tigerAvalo). Gasiti in ea invataturi pur crestine, cu care ar fi de acord orice ortodox (si orice crestin, in general). Nu veti gasi nici o invatatura specific adventista.
Păi ce faceți d-le Litanu? Când intrați pe forum sub numele de Vasinec si Mariann, vă laudati că nu va "interesează ce a scris acea femeie", si ca va interesează doar Biblia. Ati prins aici un forumist care a pomenit ceva de o carte a E G White si sunteti dornic sa "il lamuriti". Deci ce sa cred? Ce spuneati pe vremuri, ca nu va iteresează cea a scris fondatoarea sectei din care intamplator faceti parte sau ceea ce scrieti acum?


Citat:
În prealabil postat de Litanu
Sa-i indrume pe oameni spre Hristos (adevarata noastra nadejde) este datoria oricarui crestin (indiferent de confesiunea din care face parte). .


NU exista decat o singura Biserica care duce la Hristos:

Există o singură mărturie a credinței:

Efeseni 4.5 "Este un Domn, o credință, un botez,"

Iacov 2.10 "Pentru că cine va păzi toată legea, dar va greși într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat față de toate poruncile."

Ioan 8.31 "Dacă veți rămâne în cuvântul Meu, sunteți cu adevărat ucenici ai Mei;Și veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va face liberi."

Matei 16.18 Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea ([COLOR=red]nu spune Bisericile mele!!![/COLOR]) și porțile iadului nu o vor birui. 19. Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri.

__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote