View Single Post
  #25  
Vechi 01.05.2009, 23:14:45
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Dumnezeu este si in cel mai cumplit si pacatos loc de pe pamant, dar Duhul Sfant nu Il vei gasi acolo daca Il vei cauta.
Adevarat, astfel de locuri nu sunt cele in care trebuie sa mearga cei care Il cauta pe Dumnezeu, insa cei care nu Il cauta pe El sunt sanse sa'L gaseasca pana si acolo unde ne'am astepta mai putin sa fie prezent.

Ceea ce imi doresc aceasta este: Cel ce este crestin si vietuieste in Biserica sa stie ca acolo nu sunt diavoli, ci oameni iubiti de Dumnezeu, pe care trebuie sa ii privim si noi cu dragoste. Iar cel ce nu este crestin sa stie ca si acolo este Dumnezeu, si nu doar in biserica sau in manastire; sa stie ca in timp ce el petrece printre cele de acolo, Dumnezeu nu a renuntat la a'l iubi si a fi langa el.

Nici un loc de pe pamant sa nu fie dispretuit, caci nimeni nu stie unde se lucreaza inceputul intoarcerii unui sfant, al unui mare pustnic. Nu cer a fi laudate astfel de locuri ale pacatului, insa nu trebuie sa lovim pe cei ce umbla prin ele, caci de nu ii loveste Insusi Domnul, ce imputernicire am avea noi.

Odata, am ajuns intr'un astfel de loc. Camera centrala, unde erau actele si toate celelalte avea multe icoane. Camera era simpla si oarecum odihnitoare. Ma gandesc doar ca de acolo poate iesi ceva bun. Cine stie?!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote