View Single Post
  #21  
Vechi 17.06.2016, 13:49:16
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Trimisul",

bine-ai venit, mă bucur că ești aici. Să mulțumim Domnului că te-a adus aici pe forum, unde înveți și ești învățat.(...)

Știi ce te îmbolnăvește? Neiubirea, ura, mândria, nesmerenia, care duc la erezie, la părerea de sine, la neascultare, aroganță, acestea omoară sufletul...

"Trimisul", frate, tu cunoști Scriptura? Nu pare că o cunoști, te simt rătăcit și risipitor în neo-protestantism și simt că te închini la hristoși mincinoși, sau un soi de ecumenism mistic, frățior iubit. Fără să știi ce-i aceea misticism sau ascetism. Ai grijă...

Deci, iată[i] îți dăruiesc cu dragoste, o bucată vie din învățătura dreaptă și mântuitoare,(...)

"Și Dumnezeu făcea, prin mâinile lui Pavel, minuni nemaiîntâlnite. Încât și peste cei ce erau bolnavi se puneau ștergare sau șorțuri purtate de Pavel, și bolile se depărtau de ei, iar duhurile cele rele ieșeau din ei." - Faptele Apostolilor 19, 11-12.
(...)
"Apoi a murit Elisei și l-au îngropat, iar în anul următor(!) au intrat în țară cete de Moabiți. Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete și, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela, s-a atins de oasele lui Elisei și a înviat și s-a sculat pe picioarele sale." - 4 Regi 13, 20-21.

(...) "nu vei da pe cel cuvios al Tău să vadă stricăciunea." - Psalmii 15, 10.

(...)

Fără să mai amintesc de toiagurile lui Moise și Aaron, făcătoare de minuni, șarpele de aramă, făcător de minuni, chivotul legământului cu heruvimii de aur sculptați pe capac. (...)

Cum, firesc, dovedit biblic, nici Sfintele Icoane și Sfintele Moaște, nu sunt chipuri cioplite, și nici idoli, ci sunt făcătoare de minuni, fiindcă Duhul Sfânt este în ele, precum în toiaguri, șarpe de aramă, heruvimi, și alte zeci de exemple biblice, deci în oameni și obiecte.

De aceea avem obiecte liturgice, ca să săvârșim Sfintele Slujbe, avem felon, cărți pergamente, cum avea și Sfântul Apostol Pavel, așa trebuie să fie creștinismul cel fără erezie. După Biblie, nu după capul nostru în mândrie, că atunci rătăcim și risipim și e grav.

Deci ai grijă, frățiorul meu iubit, să nu risipești în minciunile penticostalilor, baptiștilor, adventiștilor, sau ecumeniști sau la alți hristoși mincinoși, (...)
Mulțumesc pentru mesaj și pentru dreapta avertizare căci pierzătoare de credință este toată lucrarea lumii și ea este prezentă în toate bisericile înclusiv în cea pe care o propovăduiești așa că nu încerca să mă faci să cred că este vreuna mai bună ca alta sau neatinsă de mită și îngîmfare, mîndrie și răstălmăciri scripturistice făcute pentru a-și justifica neascultările... adică căderea din dreapta credință. Dar nu vreau să cad alunecînd în judecată deci nu judec pe nimeni, pe nici un creștin, pe nici o sectă și pe niciun Hristos Mincinos care mulți se ridică din toate bisericile susținînd că ei trebuiesc ascultați în timp ce viața lor se află în plăceri și în necredință, în pofta ochilor și în trufia vieții. Deci nu judec pe nimeni și nici pe tine care bine mă sfătuiești căutînd să mă aperi de falsele credințe și de minciunile lumii și de toți lupii ecumeniști îmbrăcați în haine de oaie.

Da frate, ai dreptate în ceea ce spui, dar pericolul nu vine numai din afară și de la mai marii care vînd credința făcînd o amestecătură toxică cu toți căzuții sau ereticii sau cu stăpînii lumii ci ispita vine și din noi înșine, din lașitatea și frica și panica din suflet pentru care faci pe placul păcatului și trădezi, din noi vine sau prin noi vine ispita căci ne este frică să mărturisim cu dreptate și pace credință nu numai din buze sau din gură ci cu toată viața noastră, pe față și în loc să o mărturisim cu viața noastră vrem mereu să o mărturisim cu viața altuia pe care cică noi o apărăm, vrînd să facă altul ceea ce ar fi trebuit să facem noi ca apoi văzînd că el face să ne păcălim să credem ca fraierii lăudăroși că defapt noi înșine credem pentru că acela ne ascultă pe noi, sau pe Dumnezeu știind el sărmanul supus că noi îi cerem ceea ce i-a cerut Dumnezeu omului și credinciosului...

Păi acela dacă ascultă pe Dumnezeu din îndemnul nostru și crede atunci oare nu e clar că defapt el crede și nu noi mai ales dacă îl vedem că el face și nu noi facem ceea ce ni s-a poruncit??!

Deci ispita vine din interior, căci omul se auto-ispitește în tot ceasul și nu mai duce lupta cea bună ci duce lupta cea rea apărîndu-și lenea și căpușarea păgînilor pe care-i dezvață de credință din moment ce credinciosul se îngrijește toată ziua și noapta de nevoile trupești, de bani, de carne și de plăcerile înșelării la care participă cu mare iscodire!
Citat:
"Trimisul", frate, tu cunoști Scriptura? Nu pare că o cunoști, te simt rătăcit și risipitor în neo-protestantism și simt că te închini la hristoși mincinoși, sau un soi de ecumenism mistic, frățior iubit. Fără să știi ce-i aceea misticism sau ascetism. Ai grijă..
Mă întreb cum de îți pare că nu o cunosc, cum de mă simți tu rătăcit și risipitor, despre ce neo-protestantism vorbești, și de ce crezi tu că Hristoșii Mincinoși sunt doar la neo-protestanți cînd sfîntul Pavel vorbește despre foarte Apostoli ca despre Hristoșii Mincinoșii, cei ce cer altora dar ei înșiși nici nu se ating cu degetul ca să împlinească?

Deci eu văd că tu nu ai priceput sau nu ai vrut să vezi și să pricepi cine sunt acei eretici, acei neo-protestanți, acei Hristoși Mincinoși și văd că nici nu simți foarte bine ceea ce simți despre mine deci dacă nu simți corect textele mele citindu-le cu dreptate ci doar faci panică pentru falsele griji referitoare la mîntuirea mea în timp ce tu însuți nu pricepi corect și nu citești corect și nu simți drept ceea ce scriu ca unul aflat în dreapta credință atunci cred că ar trebui să-ți dai seama că s-ar putea ca ereticul și neo-protestantul și chiar un Hristos Mincinos să fii chiar tu însuți.

Te rog deci să nu mai vii cu sfintele taine și cu moaștele și cu icoanele în contra mea de parcă aș fi scris eu ceva împotriva lor, eu cred în ele, în timp ce tu le folosești pentru a te autoîndreptății în ceea ce ai înțeles strîmb și ai crezut strîmb și în tot ceea ce te-ai autopăcălit astfel că ele pentru tine sunt niște idoli în timp ce pentru mine sunt mijloace sfințitoare!

Last edited by Trimisul; 17.06.2016 at 18:10:34.
Reply With Quote