View Single Post
  #216  
Vechi 11.11.2016, 08:50:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Un aer rece și umed de noiembrie, un vânt ce trece nu doar prin haine, ci parcă și prin piele, și o coadă lungă care sugerează câteva ore de așteptare. În linii mari, acesta era scenariul pentru care se pregătea anual de ziua Sfântului Mina orice pelerin care își îndrepta pașii spre Biserica "Sfântul Mina - Vergului", din centrul Bucureștiului, cu dorința de a se închina moaștelor mucenicului ocrotitor. Anul acesta, ceva s-a schimbat însă. Deși vremea nu s-a dezmințit, rămânând la fel de neprimitoare, timpul de așteptare a scăzut de la ore la doar câteva zeci de minute.
10 noiembrie, ora Vecerniei. În ajunul sărbătorii Sfântului Mare Mucenic Mina, curtea bisericii aflate la câteva minute de mers de Piața Unirii e plină până la refuz de oamenii veniți să se închine. Pelerinii, sosiți din țară sau din București, au venit să lase la racla Marelui Mucenic durerile, dorințele și speranțele lor. Pe toți îi întâmpină o veste bună: începând de anul acesta, baldachinul pe care este așezat chivotul cu sfintele moaște a fost modificat, astfel încât oamenii să poată săruta părticelele din trupul sfințit și înmiresmat al sfântului pe două rânduri, pe ambele părți ale raclei, scăzând aproape la jumătate timpul de stat la coadă. "Nădăjduim ca bunii credincioși să nu stea prea mult la rând ca altădată, să meargă mai repede", explică parohul bisericii, părintele Gheorghe Ispas.
Și doamna Mioara din București vorbește despre diferența dintre organizarea de anul acesta și cea din anii trecuți. "Foarte mare diferența. Foarte bună organizarea, e mai mare dragul să vii să te închini la sfintele moaște când merge repede și e totul organizat", conchide ea.
Cufundată în rugăciuni
La coadă sunt așezați cel puțin câteva sute de oameni. Încolonați pe trotuar, flancați într-o parte de gardurile Jandarmeriei și de cealaltă de case ce amintesc de înfățișarea vechiului București, pelerinii așteaptă în liniște să ajungă la sfântul. Din depărtare, din direcția bisericii, cântările Vecerniei se aud încet, parcă filtrate de frig. În stânga mea, o femeie cu un batic tras până deasupra ochilor e cufundată în lectura unei cărțulii. Doar buzele i se mișcă și, când rândul se pune în mișcare, își ridică și ea pentru o clipă privirea de la paginile cu colțuri uzate. Printre degete, pe copertă, se poate ghici icoana Sfântului Mina. Citește Acatistul Marelui Mucenic, ruptă cu totul de cei de lângă ea.
"Doar un leu..."
Rândul se mișcă la intervale de câteva minute. Din loc în loc, femei trecute de mult de prima tinerețe îi îmbie pe credincioși cu flori. "Doar un leu, doamnă, doar un leu buchetul", își laudă ele marfa. "De la mine nu cumperi, domnuâ?", îl întreabă răgușit o bătrână pe domnul ce tocmai "îi făcuse safteaua" uneia dintre "concurente". În miros de tămâie, ne continuăm cu pași mici drumul spre curtea bisericii. La un moment dat, o ramură de salcâm japonez ne salută pe deasupra unei porți.
În jur, strada Robescu zumzăie monoton: zeci și zeci de corturi, unele improvizate din doar câteva foi de plastic, sunt aliniate în lungul bordurii. Icoane, cărți de rugăciune, brelocuri, tămâie, lumânări, turtă dulce și tot felul de suvenire, care au mai mult sau mai puțin legătură cu sărbătoarea. Pe stradă roiesc alți oameni: vânzători ambulanți ce-ți oferă ceai, cafea, covrigi, pulovere ori scăunele pliante, toate destinate credincioșilor din rând.
"Ne-am închinat mai întâi și apoi am început să vindem"
În mijlocul străzii, o femeie îți reține atenția, cu baticul ei înnodat peste căciulă, pentru a se feri de vântul înghețat. Timpul a săpat riduri adânci în fruntea ei, dar obrajii i-au rămas netezi ca-n floarea vârstei. Anii i-i ghicești fără să stai prea mult pe gânduri: a văzut deja mai bine de șaizeci de primăveri. Sau de toamne... Vinde pulovere de lână, e din Curtea de Argeș și oriunde știe că oamenii se adună să se închine la moaștele vreunui sfânt, stând uneori ore întregi în frig la coadă, vine și ea să-și vândă marfa. Cuvioasa Parascheva, Sfântul Dimitrie Basarabov, Sfântul Mina - anul acesta a fost peste tot. Puloverele? Le face cu mâna ei, ne spune. Cam patru zile muncește să termine unul. Lâna este aspră, aproape că te înțeapă la degete, dar, în schimb, ține cu adevărat de cald. Iar după patru zile de muncă, se bucură dacă reușește să îl vândă cu 30 de lei. "Dar nu ne dă lumea atât, că e criză", explică femeia. În final, se mulțumește și cu 25 de lei. "Nu merită", continuă ea, mișcând capul cu regret, "dar ce să facem, că nu avem bani". Și, ca să meargă vânzarea mai bine, și-a pus nădejdea chiar în Sfântul Mina: "Ne-am închinat mai întâi, mărturisește ea, și apoi am început să vindem".
"Cine este Dumnezeu...?"
După numai 15 minute de când ne-am așezat la coadă, ajungem în fața porții, la doar câțiva pași distanță de raclă. Ceasul s-a apropiat de ora 18:00, iar din curtea bisericii răsună vocile cântăreților: "Cine este Dumnezeu, mare ca Dumnezeul nostru?", iar cântarea acoperă murmurul de fond venit din mulțimea aflată la rând sau roind pe străduțele din jur. Un telefon sună în spatele meu: "Da, la rând, la Sfântul Mina. Vino, vino, că scapi repede. În 20 de minute ești gata!", explică o voce tânără, cu accent molcom, ardelenesc. Atenția se mută, dintr-odată, spre un conflict iscat din senin, între un jandarm și o doamnă între două vârste. Motivul? "Nu vă băgați, doamnă, în față, că d-aia suntem puși aici, să facem ordine!", îi explică omul legii. "Nu pot, domnâle, să stau la rând, că sunt bolnavă", răspunde ea. "Dacă-ar fi stat două ore pe loc, la Sfântul Nectarie, atunci ce-ar mai fi zis?", se întreabă retoric o pelerină cu capul acoperit de-o glugă îmblănită.
Înainte ca cei doi să găsească o soluție, am și ajuns la sfântul. Mă închin, sărut racla cu moaștele Marelui Mucenic făcător de minuni și apoi mă îndrept spre biserică. Ceasul arată doar câteva minute peste ora 18:00 - în total, douăzeci de minute de stat la coadă. "Încă ne rugăm pentru mila, viața, pacea, sănătatea, mântuirea...", se aude rugăciunea preotului, iar vocile bărbătești ale cântăreților răspund întreit "Doamne miluiește!". Înăuntru, lăcașul de cult e neîncăpător pentru a-i cuprinde pe toți credincioșii veniți să-l cinstească pe Sfântul Mina, iar preotul cu greu reușește să-și croiască loc printre oameni pentru a cădi. În curtea bisericii, credincioșii bine ascunși de frig în spatele hainelor groase ascultă în liniște slujba. Am vorbit cu unii dintre ei și ne-au împărtășit cum i-a ajutat Sfântul Mina.
Cu post și rugăciune
Victoria Ispas, de 45 de ani, îl știe pe Sfântul Mina drept "un foarte bun ajutător", motiv pentru care, mărturisește ea, îi și citește foarte des acatistul. Întâlnirea ei cu sfântul, pe care de atunci l-a și luat ca ocrotitor, s-a petrecut în urmă cu mai bine de un deceniu. Marele Mucenic, grabnic ajutător mai ales al celor păgubiți, a luat cu asalt sufletul Victoriei într-un mod unic, cucerind-o pentru totdeauna. "Sincer vă spun, acum 11 ani, mi s-a furat o basculantă din fața blocului și, cu post și rugăciune și rugându-mă la Sfântul Mina, am găsit-o mergând pe stradă. O basculantă de 16 tone... mi-a furat-o din fața blocului!", își amintește ea. Entuziastă, femeia nu se jenează să mărturisească minunea ce a convins-o, fără drept de apel, de puterea lui Dumnezeu. "Sfântul Mina este ajutător la orice, la tot ce înseamnă pierderi, pagubă. Pe cei care lucrează cu dragoste pentru Dumnezeu Sfântul Mina îi ocrotește", spune ea. Dar există și un revers al medaliei: "Dacă ești mincinos și hoț, nu te ajută, să știți!", spune Victoria apăsat, cu convingere în glas și în privire.
"Întotdeauna m-a ajutat"
O altă mărturie despre ajutorul primit de la sfântul am primit-o de la P.P., o doamnă trecută de 50 de ani. Deși nu se consideră "o femeie bisericoasă sau o practicantă", mai mult, chiar bolnavă fiind, ea a venit să se închine. "Am venit pentru că eu cred în Dumnezeu și așa mi s-a părut normal să vin aici, în această zi", spune ea. "Întotdeauna m-a ajutat Sfântul Mina", continuă ea, amintindu-și un moment din urmă cu 12 ani, când a trecut cu bine peste o operație la coloana vertebrală.
Cu lacrimi în ochi
Doamna Mioara l-a rugat fierbinte pe Sfântul Mina "să ne aibă în pază și ocrotire". Am vorbit cu ea la doar câțiva pași distanță de racla unde se odihnește o părtică din moaștele Marelui Mucenic, iar o lacrimă încă îi mai aluneca lin pe obraz în jos, pe sub rama ochelarilor. "Este un mare sfânt. Ne ajută foarte mult", spune ea, subliniind: "E grabnic ajutător; orice l-am rugat, totul mi s-a îndeplinit". Și lacrimile încep din nou să izvorască din ochii pelerinei.
"Cu ajutorul lui Dumnezeu le trecem pe toate"
"Să știți că m-a ajutat Sfântul Mina. Am trecut și prin boală și alte necazuri, dar m-a ajutat. Cu ajutorul lui Dumnezeu le trecem pe toate, să știți. Și grijile, și supărările, și necazurile, toate", își exprimă credința puternică o pelerină bătrână, care a dorit să nu-i fie reținut numele. "Ajutorul sfântului? Îl simțim tot timpul. În fiecare zi, în orice situație", mai spune ea. "Tot ce-am cerut, m-a ajutat, mi-a fost sprijin", aduce mărturie și Victoria Ispas.
Doamna Cleopatra are 74 de ani. Dar se ține bine, fără să dea semne de oboseală. Pășește drept, apăsat și vorbește fără să șovăie: a venit să se închine la sfântul și să-l roage "pentru sănătatea și pentru fericirea copiilor". Rugăciunile pe care ea le-a lăsat la picioarele sfântului sunt simple. Și are credința că Dumnezeu, prin sfinții săi, i le va împlini. "Mă rog pentru sănătatea copiilor, mă rog să intre nepoata la facultate, mă rog pentru nepot să se căsătorească", spune ea
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote