View Single Post
  #217  
Vechi 11.11.2016, 09:05:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Am venit să mă rog pentru sănătate. În rest, nimic"
Angelica și Daniela sunt două surori gemene, în jurul vârstei de 25 de ani. Rugăciunea cu care au venit ele la Sfântul Mina este una simplă: sănătate, atât pentru fratele lor, bolnav de schizofrenie, cât și pentru întreaga familie. "Am venit să mă rog pentru sănătatea lui și a familiei. Atât. În rest, nimic", mărturisește Angelica.
Prietenul Sfântului Mina
"Nu l-am rugat pe Sfântul Mina nimic. E ziua lui. Cum vin la un prieten, vin și la Sfântul Mina. El este ocrotitorul familiei mele de când eram mic", spune Pavel Florin, un domn de 41 de ani, de profesie designer.
"Nu vin în fiecare an", continuă el, după care explică: "sunt din multe locuri. Eu sunt ieșean de felul meu, am buletin de Arad și locuiesc la Câmpina în momentul de față". Cât despre ajutorul dat de sfântul, pelerinul îl mărturisește răspicat: "Tot timpul. Pentru mine el este prezent în fiecare clipă".
Prezența Sfântului Mina a încălzit dintr-odată aerul rece de noiembrie și a cuprins oamenii care se aplecau cuminți și rugători la racla sa, răspândind asupra orașului căldura și puterea credinței.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote