View Single Post
  #17  
Vechi 11.02.2011, 11:20:02
papyllon's Avatar
papyllon papyllon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit sine..

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Cred ca rezultatul testului va va surprinde in sensul ca daca va alegeti subiectii sa fie adevarati cautatori din ambele categorii atunci scorul va fi la egalitate sau apropiat. Numai ca egalitatea va fi doar aparenta pentru ca fiecare categorie va intelege altceva prin "sine". Crestinii vor intelege prin "sine" chipul lui Hristos in ei, iar ateii propriul chip sau egoul. De aceea e bine ca inca de la inceput sa puneti intrebarea "Ce intelegeti prin sinele vostru?". Daca ati selecta si budisti v-ar raspunde atman=Brahman. Deci fiecare categorie intelege altceva prin "sine". Iar cunoasterea si implinirea sunt clar determinate de ceea ce intelege fiecare prin "sine". De exemplu daca cineva intelege prin "sine" egocentrismul sau atunci el va cauta sa-si cunoasca dorintele generate de acest egocentrism si apoi sa le puna in aplicare, adica sa ajunga parlamentar sau patron de mare firma, viloi cat mai mare, masini cat mai scumpe, ... cat mai atragatoare, concedii cat mai exotice, bani cat mai multi, etc. Iar crestinul va avea cu totul alta cunoastere si alta implinire conditionata tocmai de o alta intelegere a sinelui sau.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Se poate intampla orice rezultat in urma testului, teoretic e posibil orice rezultat.
Pentru cercetare cat si pt. subiecti, nu este de loc nevoie ca ei sa cunoasca exact ce inseamna "sinele sau", deoarece cum spui fiecare poate sa cunoasca mai mult sau mai putin semnificatia exacta a termenului. Bateria de teste ce eu o voi aplica, prin rezultatele si coroborarea lor, voi extrage exact definirea sinelui pentru fiecare persoana in parte.
Deci nu e importanta cunoasterea propriu-zisa a notiunii de "sine". Eu am pomenit in tema topicului cat si in descrierea lui, de aceasta tema a studiului "implinirea sinelui", ca sa le aduc la cunostiinta oamenilor, de ce am nevoie de voluntari din doua categorii distincte: crestini si atei. Nu puteam sa ma lansez in echivoc.
Iar despre expresia " imaginea de sine" cred ca f. multa lume a auzit, sau de "ego".

Sper ca am fost destul de clar.

Astept eventual sa participi la studiu!

Multumiri anticipate!

Doamne Ajuta!
Reply With Quote