View Single Post
  #43  
Vechi 18.05.2013, 12:13:25
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
Doamna,
E bine sa citati corect, chiar daca intre ghilimele.
Cutare text ESTE blasfemie nu este tot una cu ” Exprimarea poate fi considerata blasfemie”.

O situatie din aceeasi categorie: spectacolul de la Teatrul National din Timisoara „Dumnezeu este mafiot” a starnit o reactie puternica in randul credinciosilor si al presei.
Deci nu subiectul piesei este pus in discutie: doar tiltul.
http://adevarul.ro/locale/timisoara/...94e/index.html


Si acum, daca imi permiteti: din tot ce ati citit dumneavoastra din Biblie si din scrierile Sfintilor parinti, puteti sa spuneti, fara sa va temeti in strafundul constiintei (Constiinta este glasul lui Dumnezeu in om) ca Dumnezeu este ”chelnerul universal”?
Daca DA, atunci va rog sa ma scuzati si de asemenea ii rog sa ma scuze pe toti aceia care Il vad asa pe Dumnezeu Tatal, caruia i se inchina „probabil”in fiecare zi.
Sora, ma bucur sincer ca doar prin 250 de postari incercati sa va marturisiti ca o iubitoare a Adevarului . O iubitoare in sens real, clasic, traditional , direct din suflet, netagaduitoare a dogmelor,a codului moral (colectia canoanelor BOR) si a traditiei nemodificate a Bisericii Ortodoxe .
Este un lucru deosebit sa fiti astfel iar aici pe acest thread aveti doar citeva manifestari , cel putin de acceptare, daca nu chiar de bucurie ca marturisiti astfel . Dar sa fiti astfel pina la capatul tuturor lucrurilor si sa nu va lasati muscata de nici o influenta modernista in credinta si nici sa nu o lasati mai moale de frica habotnicismului .

Insa cu toata bucuria m-am si mihnit putin deoarece nu ati inteles , sau nu ati vrut, sa prindeti spiritul postarii mele desi cheia in care este scris este f. facila . Eu uneori scriu in chei si mai "zimtate" .
Desigur ca nu sunteti obligata sa zaboviti pe orice rinduri sau sa stati si sa cautati te miri ce in el, acul in carul cu fin, ori , vorba lui Minulescu, "cheia de la poarta veche" a rindurilor postate de orice passant prin forum ! Dar daca va angajati totusi intr-un raspuns , va rog faceti un pic de cercetare mai inainte ! Nu de dragul passantului , ci pt. a va pastra dvs.bunul nume dobindit pe forum .

Cheia spuselor mele a si fost aratata de citiva frati iar eu intaresc ca asa este .
Dar va spun un mare secret : enorm de multi din userii acestui forum , voit sau chiar necugetat, tocmai asa il vad pe Dumnezeu : un chelner, gata de a servi orice si a rabda orice ! Ori tocmai asta am combatut eu mereu cu hotarire ! Hristos este izvorul dragostei, etse f. adevarat, dar tot El este si Dreptul Judecator ! Adica sigur ne va judeca pt. ceva , iar noi sigur ne facem vinovati de multe... chiar daca El ne iubeste . Iubirea nu a avut nicodata sinonima prostia ! Orice din lumea asta are o limita si o dreapta intelegere . Restul sunt sofisme din ce in ce mai simandicoase !

NU sunt deloc suparat ca m-ati pus la perete , mi-ati trintit 2 palme si m-ati intrebat : ce poftesti mai musiu ?
Unde ar mai fi frumusetea discutiei dintre noi daca nu ar fi si asa ceva ?
Dar frumusetea, cred eu ca este in inima buna a crestinului, caci pacatul este venial dar inima buna ramine .
Cind in spatele polemicii descoperi inima inveninata ori marturisirea strimba, atunci polemica nu mai este binefacatoare ci din contra .

Sa fiti iubita si binecuvintata si sa nu uitati sa va declarati public credinta pe care o marturisiti ... adica sa o treceti la "biografice" . Preintimpinam astfel greselile impardonabile de dragul bonjurismului !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 18.05.2013 at 12:25:58.
Reply With Quote