View Single Post
  #5  
Vechi 09.11.2013, 20:51:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Chiar m-am interesat de curand despre acest lucru, am intrebat si un parinte. Un preot nu pate face Taina cununiei chiar daca vrea si ateul sa participe, pentru ca trebuie sa fie ambii credinciosi. Am citit pe net ca aproape toti ateii spun ca ei merg si la biserica sa nu o supere pe mireasa, chiar daca rad de ce se intampla acolo. Si preotul nu tie, intreaba doar daca e botezat ortodox si ajunge sa faca Sfanta Taina unui ateu. Acum cateva sute de ani in timpul slujbei se si impartaseau mirii, deci era imposibil sa se casatoreasca si daca erau opriti de la impartasanie, cu atat mai mult sa fie unul ateu.
Mai mult, am citit ca sunt si ambii atei si se casatoresc la biserica de gura parintilor, ca sa nu rada lumea de ei.
Daca pana atunci devine credincios da, nu e nicio problema. Marea problema e ca, nefiind casatoriti la biserica nu te poti nici tu impartasi, decat in eventualitatea in care nu aveti relatii intime (ceea ce e greu de crezut).
Dar chiar daca s-ar putea, va fi greu sa stea un credincios cu un ateu, si daca sunt culte diferite e greu. Doar daca acel credincios nu e practicant si oricum nu are prea mare importanta credinta nici pentru el.
Parintele Arsenie Papacioc spune ca rolul principal al casatoriei este de crestere duhovniceasca spre mantuire. Abia pe planul doi vine cresterea copiilor, si aceia in spiritul credintei.
Mai spune Parintele Arsenie "Ce rost are sa mai vorbim ca sa iubesc, dar nu cred in Dumnezeu! Nu exista nici un fel de siguranta de percepere in viitor, de sens, de scop, daca nu exista Dumnezeu." "Am atras atentia la fete sa nu se grabeasca in privinta acceptarii unei prietenii cu un baiat, daca nu este credincios. Le intreb: “E crestin?” “Nu, dar acum doreste sa se faca!” “Bine, dar cum crezi tu, care ai crescut in biserica, ca il vei invata tu acum sa se inchine? "
Vedem ca Parintele nu incuraja o relatie nici daca acel ateu dorea sa devina credincios. Probabil pentru ca e posibil ca acela sa doreasca asta doar pentru a fi pe placul sotiei, sau sa aiba doar o credinta superficiala.
Reply With Quote