View Single Post
  #7  
Vechi 16.12.2009, 23:15:34
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sfantul Ioan Gura de Aur spune: "N-a fost stea, ci o putere nevazuta care a luat chip de stea. Ca n-a fost una din stelele cele multe, dar, mai bine spus, dupa parerea mea, n-a fost nici stea, ci o putere nevazuta, care a luat chip de stea, se vede in primul loc din mersul ei. Nu este vreo stea care sa mearga pe cer cum a mers steaua aceasta; noi vedem ca si soarele si luna si toate celelalte stele merg de la rasarit la apus; steaua aceasta, insa, mergea de la miazanoapte la miazazi, ca asa se afla Palestina fața de Persia. In al doilea loc, si din timpul in care s-a aratat putem vedea ca steaua aceasta n-a fost una din multele stele. Nu se vedea noaptea, ci ziua in amiaza mare pe când stralucea soarele; putere pe care n-o au nici stelele, nici luna; ca luna depaseste in stralucire pe toate celelalte stele, dar când se ivesc razele soarelui, se ascunde indata si dispare. Steaua aceasta, insa, prin marimea stralucirii sale, a biruit si razele soarelui; stralucea mai tare decât ele; lumina mai puternic, desi era atâta lumina." (Sf. Ioan Gura de Aur, "Omilii la Matei")
Da, si eu cred ca nu era o stea naturala, ci o putere de sus. Si
mai cred ca nu lumina doar fizic ci si spiritual. Magii au fost luminati
spiritual de aceasta putere de sus. Minunat semn ceresc. Pastorii,
la fel, au fost luminati spiritual. Oameni sarmani, dealtfel, saraci
cu duhu' dar plini de smerenie. Doamne, ce momente sublime!
Iertare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote