View Single Post
  #7  
Vechi 22.02.2008, 11:12:50
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Eu nu stiu ce zic parintii Bisericii despre asta...
Zice Sfantul Apostol Pavel ca cea/ cel care nu poate sta in celibat sa se casatoreasca si sa traiasca cu sotul/ sotia.

CE sens mai are taina nuntii daca impreunarea celor doi nu se intampla??
Adica daca ei vor sa traiasca in curatie, curatie sa fie... Pentru ce le mai trebuie cununia? Pentru ce se impreuna barbatul cu femeia? Zice si Hristos insusi ca e legatura in toate, iar Sfanta Scriptura invata ca dupa nunta cei doi "un trup vor fi"... Aasadar pentru cei care vor curatie nu exista necesitatea casatoriei, iar taina nuntii nu ar trebui "adaptata" pentru asa ceva...

Ce fac cei doi? Fac juramant inaintea Domnului ca se vor pastra curati si nu se vor impreuna? Pai daca stau impreuna si casatoriti fiind se gandesc ca poate totusi o pot face? Juramantul acela nu e spre pierzanie?

Mie unul nu imi place ce citesc aici. Nu vad unde vedeti frumusetea in asa ceva. E un amestec fara limpezime. Apa si uleiul nu se pot amesteca. Casatoria este pentru nasterea de prunci si pentru unirea barbatului si femeii in binecuvantarea lui Dumnezeu. Castitatea este pentru monahi, asceti...

Pentru a putea trai in lume si a face lucrari bune nu trebuie ca doi oameni sa fie casatoriti prin improvizatie... Ei pot trai in feciorie si sa se iubeasca frateste, dar sa nu se ispiteasca unul pe altul...
Reply With Quote