View Single Post
  #1142  
Vechi 11.05.2017, 19:26:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Prefer modul transant în care îl spunea Hristos. Si cei care i-au urmat exemplul.
Stiu că părintii Iustin Pârvu si Arsenie Papacioc erau între „duri”, ca să zic asa. Cu toate astea, nu le era pe plac o anumită strictete cu privre la canoane, a căror multime, să-mi fie iertat, mă duce cu gândul la cuvântul Mântuitorului când le reprosa fariseilor că ''leagă sarcini grele si cu anevoie de purtat'' pe umerii oamenilor.
Totusi, eu am dat citatul din Mantuitorul: "De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu." Tu vrei sa selectezi doar unele parti din Sfanta Scriptura si unele sa le excluzi, dar ortodoxia ia toata Sfanta Scriptura, fara sa elimine nimic (cum fa protestantii).
Legat de acele canoane, observ ca nu ai citit ce am scris, ca e vorba de canoanele de spovedanie, impartasanie. Nu au legatura cu invatatura Bisericii sau cu canoanele Ei, pe care toti le respectau.
Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu uit. Eu însumi am scris că avea o prezentă harică si că atrăgea oamenii. Ca si ceilalti părinti luminosi pe care ni i-a dăruit Dumnezeu. Eu n-am putut fi, însă, atras de cuviosia sa, ci de alti părinti de care am scris, inclusiv de părintele Steinhardt, adică de cei care iubeau în mod deosebit Evanghelia.
Toti parintii iubeau Evanghelia, in aceeasi masura. Si toti parintii erau la fel, chiar daca unii au mai spus si ceva gresit, poate.
Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
P.S. Am avut o ''revelatie'': Suntem amândoi de acord că nu putem fi de acord (We agree to dezagree, cum spune romglezul), asa că discutiile noastre nu sunt productive, cel putin pentru noi. Ne-am făcut iulzia că ar putea fi pentru altii. Însă nu văd la ce bun să o tinem tot asa. Voi mai discuta cu tine, dacă vei dori, în alt registru, pe chestiuni care tin mai degrabă de viziunea asupra vietii, eventual de viată duhovnicească. Sau, si mai bine, în jurul Evangheliei; că eu asa am cunoscut Ortodoxia.

Desi subiecte de genul ăsta au mai fost, dar nu prea te-au atras. Dar numai Dumnezeu stie ce va fi. Deocamdată, rămâi cu bine!
Eu am spus asta mai demult, e chiar imposibil sa avem aceeasi intelegere sau sa ajungem la un acord, atata timp cat avem conceptii diferite. Si nu spun ca ambele conceptii sunt bune, ca sa fie ceva corect politic, spun ca tu ai adoptat, din pacate, si niste conceptii ecumeniste si nu vorbim nici macar aceeasi limba, nu sunt doar diferente de opinii. E si o alta gandire. Si nu e vorba doar de acest subiect, mantuirea in afara Bisericii. Nu poti fi deschis, sa analizezi si altceva decat ceea ce stii, desi stiu ca tu crezi ca este invers, ca ortodocsii neecumenisti sunt limitati. Eu am vazut ca ai facut progrese, sper sa ajungi sa descoperi si mai mult frumusetea ortodoxiei.
Si eu am devenit credincios citind Sfanta Sciptura. Doar ca o talcuim doar prin prisma invataturii Bisericii.
Reply With Quote