Subiect: femeia necurata
View Single Post
  #29  
Vechi 29.03.2007, 07:35:28
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Curat este termen din VT. Puteai sa ajungi necurat prin atingerea unui bolnav, a lucrurilor lui etc etc. Iisus a laudat insa pe samariteanul care nu s-a pastrat curat si la ajutat pe cel lasat aproape mort de tilhari.Necurat era sa maninci cu miinile nespalate pina la cot.Iisus a spus ca ce iasa spurca....Necurata erea si femeia cu scurgere care s-a atins de Iisus. Iisus nu numai ca nu s-a revoltat ci a fost de acord cu gestul ei. Necurat ereai daca atingeai un mort; IIsus a inviat-o pe fata "adormita" samd
Transpus in ziua de astazi o femeie "necurata" nu se mai poate atinge de Iisus (impartasanie) pentru ca o traditie ii interzice lucru acesta. Nici eu nu inteleg de ce!
Am aceeasi parere cu tine. Pacatul Evei a fost rascumparat de Fecioara Maria, fapt demonstrat si de activitatea mantuitorului: vindecarea femeii cu scurgere, invierea mortilor etc. Iar termenul de murdarie a fost folosit in Vechiul Testament, celor carora nu venise inca momentul rascumpararii pacatului. O data cu venirea lui Iisus, femeia a fost rascumparata si ridicata din pacatul stramosesc. Nici eu nu inteleg de ce perioada lunara ar trebui considerata murdara...e un act fiziologic al organismului femeii fara de care nu poate exista viata: o femeie fara menstruatie are un risc ridicat de a fi nefertila. Dupa cum e normal ca un barbat sa ejaculeze pentru a da viata, asa si o femeie e normal sa aiba menstruatie. In plus imi amintesc dupa nastere preotul a venit in salon si a citit rugaciuni de dezlegare, am sarutat sfanta cruce, ne-a dat cu aghiazma si apoi a lasat la fiecare lehuza un pahar cu aghiazma sa bem dimineata. Noi ne-am impotrivit speriate la inceput, apoi parintele dupa slujba ne-a explicat ca menstruatia si lehuzia nu au nimic de a face cu cele sfinte, era un obicei al poporului ales in Vechiul Testament, dar Hristos a venit apoi si a "reglat" situatia.
Si nu inteleg ce ar fi murdar in sangele menstrual, e tot parte a sangelui uman. Atunci sangele infectat cu SIDA, HEPATITA A, B, C, sau sifilis etc cum mai poate fi numit?

Sincer as dori si eu parerea cuiva in masura sa explice aceste lucruri si anume un preot daca nu e cu suparare. Sunt numeroase opinii diferite: de exemplu preotii mireni sunt mai indulgenti in schimb preotii calugari sunt mai stricti.
Reply With Quote