View Single Post
  #5  
Vechi 18.11.2011, 21:43:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ciudat, acum un an situatia parca era alta.

Mi se pare mie sau este o contradictie pe undeva?

Citat:
În prealabil postat de teodora21 Vezi mesajul
Buna,as dori sa primesc si eu un sfat duhovnicesc din partea voastra.Am 21 de ani si sunt cu prietenul meu de aproape 2 ani.El mi-a mai propus de multe ori sa ne casatorim pentru a nu cadea in ispite si a nu trai in pacat,stiu ca ma iubeste foarte mult si eu la randul meu il iubesc enorm.Nu am luat propunerea lui foarte in serios deoarece ma gandesc ca mai avem 2 ani de facultate si suntem tineri...mie sincer imi e teama sa nu fac vreo greseala casatorindu-ma asa de repede.Cred ca aceasta teama provine din faptul ca parinti mei au divortat iar mama mi-a spus intotdeauna sa am grija...sa deschid bine ochii cu cine o sa ma casatoresc.Dumnezeu insa mi-a adus-o in cale pe mama lui pe care am vizitat-o de Craciun si stand doar noi 2 de vorba mi-a sugerat sa ne casatorim religios chiar daca nu facem si cununia civila,eu i-am spus k nu putem acum k nu avem posibilitatea financiara ink si alte motive.Ea mi-a sugerat sa ne casatorim in taina...iar apoi cand o sa avem posibilitati sa facem si nunta!!Aceasta conversatie m-a pus pe ganduri deoarece vorbisem si noi 2 despre acest lucru,el e sigur pe el si pe ce isi doreste...eu am ezitat insa din cauza problemelor ce ma inconjoara.Stiu ca mama nu ar fi deacord ca sa ma casatoresc asa de curand dar daca as pune-o in fata faptului implinit nu cred ca ar mai zice ceva.Am mai multe intrebari:1 am putea face acum cununia iar apoi cand vom face nunta sa ne reinoim juramintele? 2. se poate face cununia religioasa fara cununia civila?3.Se poate face cununia in taina?4.Trebuie sa ai neaparat nasi? 5.Gresim ca ne gandim la asemenea lucruri?? 6.Ar trebui sa astept si sa fac nunta "ca la carte"?Doamne ajuta!!
Reply With Quote