View Single Post
  #18  
Vechi 15.03.2013, 12:50:35
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Părintele Arhimandrit Arsenie Papacioc: – Este o întrebare îndrăzneață și o să fie un răspuns sfios. Eu, personal, judec după inima mea, văd o mare răspundere, văd un mare răspuns pe care nu-l poate da decât Țara Românească în lume, cândva. Consider că în România este cea mai adecvată viață, răsuflare și suflare, după Scriptură. România este milostivă și nu duce un război de distrugere, ci numai de avanpost, de apărare. Tocmai poziția Scripturii. România o văd având o mare misiune în lume. Sigur că nu din punct de vedere economic numaidecât, ci din punct de vedere mântuitor numaidecât. Și, asta contează: Că Dumnezeu rabdă, rabdă, dar și înainte apucă. Și noi, care vedem lucrurile acestea, la întrebarea asta îndrăzneață răspundem: suntem români și cum să nu văd o fericire pentru țara mea? Nu pentru că-i țara mea, ci pentru că sunt într-un cadru adecvat Scripturii, Chiar dacă există și căderi, Scriptura este trăită de români. Românul înțelege de ce-ai întins mâna. In Occident nu se mai pune problema în același duh. Vin foarte mulți să mă întrebe: „să plec în străinătate”? „Pleacă. Dar să știi că ai terminat cu Ortodoxia!” Pentru că acolo sunt anumite raționamente, este o goană după bani, este o altă lume. Să trăiască, n-am nimic de zis. Îi înțelegem. Dar asta nu trebuie să ne interzică să spunem adevărul. O mare misiune duhovnicească va avea România. Asta-i părerea mea. Trăim sau nu trăim, dar vom vedea că așa este.
(extras dintr-un interviu:http://acvilaortodoxa.wordpress.com/2011/07/22/2280/)

Nu ne lasa Dumnezeu, mai ales daca nici noi nu ne lasam de Biserica Ortodoxa. Au mai incercat si in trecut sa ne faca sa disparem si nu au reusit. Nici o tara ortodoxa nu va fi lasata de izbeliste de Dumnezeu, eu asa cred.

Cu avortul e greu, caci trebuie sa se schimbe mentalitatea femeilor si a barbatilor.S-a facut un sondaj si au fost intrebate femeile din diferite tari daca avortul este pacat si in tarile ortodoxe, Romania,Ucraina,Rusia etc. majoritate femeilor au spus ca da, este pacat. In schimb, in Franta de ex. numai cateva au spus ca este pacat. Macar noi mai avem constiinta ca facem rau si ne pocaim, femeile romance mai devreme sau mai tarziu se pocaiesc, dar in vest deloc.
Reply With Quote