Subiect: Postul negru
View Single Post
  #510  
Vechi 10.05.2016, 00:08:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Dragos frate, Porunca lui Dumnezeu e universala. Tot omul traieste sub Porunca, vrea sau nu vrea. Cuvantul Domnului nu trece desi noi suntem trecatori cu totii...
Iar fiecare om isi traieste Porunca in felul lui. E taina fiecarui suflet. El poarta, mai intai, si suisurile si caderile.
Astfel, desi Porunca e universala, implinirea ei e personala. Cum oare sa ne reprosam atunci, unii altora, modul si gradul in care ne raportam la Dumnezeu? Oare e treaba mea daca si cum postesti tu? Ar putea deveni, pana la o limita, daca ti-as fi duhovnic sau daca mi-ai cere sfat pe tema asta. Dar altfel, sa trasam mereu reguli pentru toti si sa ne incapatanam a crede ca postul e obligatoriu nu stiu cum si sa pledam infocat pentru post (negru!) e lucru curios... Foarte curios!
Eu as zice ca e foarte curios ca dintr-o pledoarie pentru postul negru, te simti somat/obligat sa tii post negru.

Cat despre post asa cum este el acum, somatia exista deja din partea Bisericii.

Este o regula universala pentru cine binevoieste sa faca ascultare de Biserica, desigur, cu exceptii de rigoare pentru cazurile serioase, de sanatate.

Argumente de alta natura, ideologice, de confort personal, etc. nu prea le vad a fi valide oricata poezie am ingramadi in spatele lor.

La fel si dezlegarile date de un duhovnic el insusi nepostitor pe alte motive decat cele care tin de probleme serioase de sanatate.

Citat:
Biserica are o randuiala. Foarte bine, slava Domnului! Sa nu ne folosim de ea pentru a crea o competitie (da!) si un prilej de lauda (da!), intrucat nu acestea sunt coordonatele in care cresc si rodesc relatiile de fratietate intru Hristos.
Sau poti sa o iei si asa:

"Și, frații mei, sunt încredințat eu însumi despre voi, că și voi sunteți plini de bunătate, plini de toată cunoștința, putând să vă povățuiți unii pe alții."
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote