View Single Post
  #279  
Vechi 09.01.2017, 17:11:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Si ce vrei sa spui? cei din Athos nu pot gresi in materie de iconografie? Mai ales in secolele trecute cand putini stiau citi.
Din sec XVI, in perioada ocupatiei turcesti din Grecia si alte tari balcanice, cand popoarele ortodoxe au fost aruncate in intunericul ignorantei, astfel de reprezentari au capatat preponderanta. Exploatand aceasta ignoranta, nenumarati iezuiti si alti calugari apuseni au adus in aceste tari, o data cu alte materiale propagandistice, un nr mare de gravuri in arama - reprezentari religioase moderniste apusene. Rezultatul a fost acela ca adevarurile doctrinare exprimate in icoanele traditionale au fost din ce in ce mai distorsionate.
Propaganda apuseana din acea perioada a exercitat o influenta puternica si in Rusia si a afectat adanc iconografia ruseasca. Astfel modificate, icoanele rusesti au ajuns in Grecia, mai ales in Sf. Munte, ca un alt val ce aducea cu sine conceptii catolice.
Aici il citezi pe Constantine Cavarnos (scriitor american), pe care il citeaza si Radu Alexandru, din articolul de pe site-ul acesta. Din fericire am gasit acel fragment din lucrarea sa, sustine o multime de neadevaruri si lucruri eronate, multe le-am discutat pana acum. http://www.aparatorul.md/reprezentar...tine-cavarnos/
1. Spune: "Sfântul loan Gură de Aur, Sfântul Atanasie cel Mare, Sfântul Chiril al Alexandriei și alți Sfinți Părinți ai Bisericii îl identifică pe „Cel vechi de zile” cu Iisus Hristos." (in viziunea sf. Prooroc Daniel). Asa cum am aratat, aceste afirmatii sunt neadevarate. Din referinta data de un lector, se pare ca sunt luate dintr-o carte a unui autor protestant englez, care incearca sa demonstreze ca nu L-a vazut niciun om pe Dumnezeu Tatal. Din cate inteleg aceasta credinta este prezenta la unii protestanti (nu stiu daca la toti).
2. Mai afirma ca si icoana cu reprezentarea Sfintei Treimi din intalnirea cu Avraam este gresita, tot in virtutea ideii ca niciun om nu L-a vazut pe Dumnezeu. Sustine ca acolo a fost Iisus cu doi ingeri. E adevarat, scriitorii si cativa sfinti, pana in sec. IV au spus ca este doar Iisus, dar incepand cu Sfantul Ambrozie al Milanului toti sfintii au talcuit ca este Sfanta Treime. Autorul spune ca "Omiterea lor (Avraam si Sarra), ca în vestita icoană a lui Rubliov numită „Sfânta Treime”, este o eroare gravă. Pentru că ea sugerează ideea că Sfânta Treime este un grup de trei îngeri. Mai mult, icoana ar trebui să se numească: „Primirea de Străini a lui Avraam”, nu „Sfânta Treime”."
Deci autorul contesta si icoana Sfintei Treimi de la stejarul Mamvri.
Reply With Quote