View Single Post
  #3  
Vechi 01.06.2012, 01:47:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul

(...) dovezi ca rezultat al cercetarilor oamenilor de stiinta,
Dovezi ? Ce nivel de certitudine au astfel de dovezi ? Eu nu înțeleg cum funcționează mintea unor oameni de știință: cred că sunt deosebit de creduli. Vasăzică, nu crezi ce scriu în Evanghelii oameni contemporani cu cutremurul, care descriu ce au văzut cu ochii lor, nu crezi nici în Analele istoricului Tacit, în schimb crezi în relevanța unei anumite dispoziții în sedimentele de lut de pe marginea mării ? Mâine, alți "oameni de știință" ar putea descoperi, în baza vreunor fosile de selacieni, că acel cutremur nu a avut loc între 26 și 36, ci, să zicem, între anii 126 și 136. Și ar însemna să consideri adevărat, în contra mărturiei martorilor oculari ? Doar se știe că nimic nu e mai schimbător decât această cârpă lepădată a științei. Ieri, Giulgiul lui Cristos nu era autentic, azi ar putea fi autentic, mâine: mai vedem.

Dacă aveți 40 de ani, probabil că vă amintiți cum mergeați cu iaurțelul în ghiozdan la școală când erați sub cură de antibiotice. Oamenii de știință explicau lumii că iaurtul reface flora intestinală distrusă de antibiotice.
Dar, dacă aveți 30 de ani, nu aveți cum să vă amintiți de asta. Fiindcă 10 ani mai târziu, alți oameni de știință (dacă nu cumva aceiași) demonstraseră că iaurtul este contraindicat în cura antibiotică, fiindcă inactivează ("chelează") însuși antibioticul. Deci, toți copii care acționaseră la recomadarea oamenilor de știință greșiseră fundamental, luând pilulele cu iaurt.
Azi, știți ce se întâmplă ? Dacă luați antibiotice, ar fi bine să luați cu iaurt Activia. Sau Actimel. Alte iaurturi, oricum nu mai refac nicio floră intestinală, fiindcă germenii sunt omorâți prin pasteurizare. De fapt, și la Activia și Actimel maiaua este omorâtă prin inactivare, numai că se adaugă după aceea ("postprocesare") germeni din culturi artificiale.

Nu știu alții cum sunt, dar eu, când mă gândesc la năzbâtiile oamenilor de știință, mi se pare că citesc Legile lui Murphy.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote