Subiect: Buna ziua
View Single Post
  #2  
Vechi 20.03.2009, 12:48:50
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ditech22 Vezi mesajul
As dori sa fiu si eu informat care este randuiala legat de tragerea clopotelor la biserici, pentru ca locuiesc in Oradea si pur si simplu suntem abuzati de preotul din parohie cu tragerea clopotelor. Este normal sa fie programate sa traga zi de la 6:55 dimineata, 11:55 la amiaza si 17:55 seara cu toate ca de fapt biserica se deschide abia la ora 8:00 dimineata si de multe ori nici macar nu este deschisa biserica cand clopotele trag, iar in plus mai sunt trase clopotele si la alte ore dupa cum se gandeste preotul ca este necesar. Asta se intampla ZI DE ZI, in timpul saptamanii si in week-end, iar in plus cand sunt slujbe Duminica sau in zile de sarbatoare mai ascultam de inca cateva ori pe langa cele mentionate mai sus si suntem obligati sa ascultam slujba la difuzoare date la un volum exagerat de mare incat se aude slujba la cateva starzi distanta. Sunt persoane bolnave care doresc sa se odihneasca, persoane care lucreaza zi de zi si vor si ele sa se odihneasca sau persoane de alte religii care nu pot fi obligati sa asculte slujbele de la o anume biserica. Va dau ca si exemplu ziua de azi in care au fost trase clopotele la ora 6:55, 8:15, 8:30, 11:55, 12:00, 12:05 fara sa fie o sarbatoare sau ceva. Pentru preotii din ziua de azi oamenii chiar nu mai sunt importanti? Preotul a spus cu gura lui la slujba ca nu il intereseaza de locatari iar cui nu ii convine sa se mute. Biserica de care vorbesc se numeste Biserica Albastra de pe Lacul Rosu din Oradea unde preot este Gheorghe Nemes care a avut divergente cu multi locatari si cu autoritatile. A ridicat o clopotnita la ~ 15m in fata geamurilor locatarilor fara ca macar sa intrebe pe cineva si a obtinut autorizatii pe vreamea cand era consilier in Consiliul Local al Municipiului. Am fost si la Episcopia Ortodoxa dar nu a facut nimeni nimic, am facut sesizari la Primarie si am de gand sa o fac in continuare pana va tine cont preotul ca si noi locuim aici si avem dreptul la odihna. Am ajuns sa fim tratati cu indiferenta chiar si de preoti si de biserica? As dori sa primesc si eu un raspuns pertinent de la cineva pentru ca pana nu am vazut decat nepasare.
Dar ce religie ai?
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote