View Single Post
  #2  
Vechi 02.09.2011, 12:56:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu de mica am fost singura in camera, in camera dorm, citesc, scriu, ma joc pe calculator.. Este esential pentru dezvoltarea unui copil sa aiba conditii bune de viata, printre care si spatiu. Una e sa aveti o garsoniera si sa nu va permiteti mai mult si, deh, ce sa faceti, va descurcati asa, si alta e sa aveti bani si sa nu vreti sa investiti intr-un apartament, care este, dupa parerea mea, unul dintre cele mai utile lucruri pamantesti. Am foarte multi colegi care stau cu chirie sau in camine si se plang ca nu au casa lor, ca nu se pot concentra, ca nu pot invata. casa nu e doar un acoperis sub care dormi noaptea, sa nu te ploua si, in astfel de investitii, trebuie gandit pe termen lung si foarte lung, apartamentul putand ramane mostenire mai departe. Mai stiu eu pe unul care a crescut intr-o garsoniera si, ajuns la varsta adolescentei, o dadea din casa afara pe maica-sa pentru cateva ore: mama, pleca, sa imi pot aduce si eu o fata in casa!

Pe de alta parte, are si "viitorul sot" dreptate, banii sunt ai lui, face ce vrea cu ei; atata timp cat nu sunteti uniti in fata legii, daca garsoniera e pe numele lui, a lui ramane, chiar daca vei fi contribuit si tu cu ceva, caci nu poti demonstra. El gandeste ca un burlac, tu ca o gospodina / viitoare mama de familie. Intr-o casnicie adevarata, nu mai exista banii / lucrurile / casa mea sau a ta, ci toate sunt ale noastre si, in aceasta privinta, mereu am sustinut ca partenerii ar trebui sa aiba un nivel economic si cultural apropiat, pentru a nu exista discutii pe tema asta.

Parerea mea este sa te gandesti bine ce pasi faci in viata si mare grija sa nu faci, Doamne fereste, un copil in afara unei casatorii binecuvantate de Dumnezeu. Voi ar trebui sa faceti planuri de nunta, nu de crescut copii in bucatarie!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote