View Single Post
  #30  
Vechi 23.09.2013, 10:54:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Cum sa nu crezi ca exista un sigur Dumnezeu, cand in Biblie si in Coran e exemplu scrie clar ca exista UN SINGUR Dumnezeu.
Nu cumva acele 10 porunci sunt aceleasi la ambele religii?
E o intelegere gresita, destul de des intalnita. E adevarat, exista un singur Dumnezeu, dar unii se inchina la altceva, cred in alti zei.
Ai scris de cele 10 porunci. Am observat ca unii le stiu doar pe ultimele, nu si pe primele. Care e prima porunca? De ce crezi ca spune sa nu aiba oamenii alti zei si sa se inchine lor? Tu spui ca toti se inchina la Dumnezeu.
Ce spune in alta parte, in psalmul 95? Ca toti zeii neamurilor sunt idoli. Ce inseamna idol? Orice reprezentare a ceva care nu este Dumnezeu. Aceasta reprezentare poate sa fie soarele, un munte, sau un zeu inexistent. Toti acesti zei ai altor popoare sunt idoli. In spatele lor sunt ingerii cazuti (demonii), iar inchinare ala ei e de fapt o inchinare la ingerii cazuti, o legatura cu acesti ingeri.
Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Asta nu inteleg, si n-o sainteleg niciodata. MANIPULARE IN MASA E RELIGIA.
Secretul e sa te informezi mai mult decat din Zeitgeist, care se pare ca e principala ta sursa de informatii. Zeitgeist e un documentar care, in ceea ce priveste partea de religie, e complet gresit, informatiile sunt false. Nu exista asemanari intre religii in sensul celor prezentate acolo. Daca tu vrei sa devii medic chirurg poti daca termini sase clase? La fel e si cu invatatura, nu stiu de ce unii cred ca daca esti credincios automat stii tot despre credinta. Trebuie mai intai sa afli invatatura de undeva, daca nu esti sfant si ai revelatii, desi si sfintii tot asa au aflat.
Islamismul e o religie bazata pe revelatia unui inger, care de fapt era un inger cazut.

Last edited by catalin2; 23.09.2013 at 11:01:41.
Reply With Quote