Subiect: 40 De liturghii
View Single Post
  #71  
Vechi 16.09.2015, 21:34:55
roryta's Avatar
roryta roryta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2011
Locație: Undeva în lume
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Parca esti un copil caruia nu-i convine jucaria primita de la parinti.
Lasa carteala! Fa ce poti sa faci dupa puterile tale. Reia mersul la biserica si stai la slujba orice stare launtrica ai avea; reia rugaciunea-si atunci cand te rogi, spune-i Domnului: uite Doamne eu sunt asa si asa, simt asa si cred asa, imi pare rau, fa Tu ceva cu mine (dar sa fi sincer pentru parerea ta de rau) si te asigur ca dupa o vreme El iti va raspunde...insa iti va darui ceea ce El va considera ca-ti este de trebuinta si nu neaparat jucaria dupa care tu plangi ca un copil mofturos, iar darul ti-l va darui atunci cand El va considera ca este bine sa ti-l dea si nu cand bati tu din picior.
Fa asta (dar nu o zi-doua) ci cu staruinta, si mai revino pe la noi cu laude care El, de data asta ..
Interesant cât de mari "credincioși" ne dăm noi...
În realitate, e posibil ca bietul VictorS sau inspiron să fie mult mai credincios decât sunt mulți dintre noi. Poate nu degeaba îl "roade" curiozitatea de a mai intra pe aici.... "Ceva" îl mână, în mod sigur.
Măcar el își recunoaște limitele, angoasele, temerile și neputințele.
Dar ceilalți?
Ceilalți îl pun la zid.
"Cel nevinovat să ridice primul piatra". Deosebirea dintre ATUNCI și ACUM, e că ACUM aruncăm cu toții cu pietre, din păcate.
Reply With Quote