View Single Post
  #26  
Vechi 03.02.2021, 18:22:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Asta spun. Nu e de ascultat BOR in ceea ce nu asculta de Dumnezeu ci in ceea ce asculta!

Deci ascult de BOR in tot ce asculta de Dumnezeu si nu sunt dator sa ascult de BOR in ceea ce BOR nu poate sau nu vrea sau nu e timpul sa asculte de Dumnezeu.



1.
Citat:
Deci ascult de BOR in tot ce asculta de Dumnezeu si nu sunt dator sa ascult de BOR in ceea ce BOR nu poate sau nu vrea sau nu e timpul sa asculte de Dumnezeu.
Nu asculti de BOR in DOGMA. In fapt BOR condamna iesirea din dogma si din Biserica si adoptarea unei alte dogme.

Deci nu asculti de DOGMA BOR - chiar de Biserica...

Nu asculti de DOGMA BISERICII IN INTEGRALITATE


2.
Citat:
Deci doar in asta eu nu ascult de BOR fiindca eu cred in Cuvantul lui Dumnezeu ca fiind de la Hristos. Cine a osandit a crezut ca nu e de la Hristos. L-am citit, e perfect adevarat, e proorocie care s-a implinit si se implineste si e mare DAR pentru poporul roman ortodox si pentru toata omenirea deci stiu ce vorbesc. La fel e si cand e vorba de cele 7 Trambite. BOR s-a lepadat de toate cele 7 Trambite si acum cauta sa se reabiliteze in ochii poporului incercand sa canonizeze pe Arsenie Boca si sa reabiliteze oastea Domnului iar eu nu ma leapad de niciuna dintre Trambite ci le marturisesc ca fiind toate oameni nevinovati si crescuti de Hristos ca sa fie Trambite Apocaliptice. Tot ce citesti despre ei dovedeste ca eu am dreptate. Deci eu fac ascultare de biserica ortodoxa Cereasca Biruitoare dar si de BOR in ceea ce ea asculta de Dumnezeu. Asta sunt dator ca si ortodox, ca om. Nu sa ma iau dupa teologi raspopiti ca voi trei, care v-ati vandut lumii si stiintelor ei explicandu-mi voi fara sa cercetati de la cine sunt Trambitele si Cuvantul. Orbii te invata sa crezi in ei sustinand mereu ca ei stiu mai bine de la cine este.

Ai citit Cartile Albe cu buna credinta? Nu, dar afirmi ca stii tu de la cine sunt, de la om sau de la duhurile rele.

Eu cred ca marturisirea si invatatura celor 7 Trambite Apocaliptice ca e de la Dumnezeu si e vrednica de crezare chiar daca BOR i-a excomunicat pe fiecare dintre ei.
Cred ca au fost si ca sunt cu Dumnezeu caci am cercetat indelung si am primit Har de la Dumnezeu ca sa inteleg si sa cred, nu doar 8 ani ca si parintele Irineu ci 15 ani am cautat.
Am cumparat cartea Cuvantul lui Dumnezeu (cartea-textul Noului Ierusalim) editia I, 1995.
Cuprinsul ei este: viata sfintei virginia... cuvantul lui Dumnezeu pentru Romana...
Continutul ei este: sotii Zidaru vorbesc in numele lui Hristos si profetesc exact ca orice profet sectar protestant. Nimic nou in stil, nimic nou in cartile albe. Carti sectare obisnuite, care vorbesc in numele lui Hristos pentru PROSTI.

Este o carte sectara OBISNUITA. Nu contine decat "mesaje de iesire din Biserica, apocaliptice, de infricosare/...". Pe scurt, iesiti din biserica si veniti in Noul Ierusalim pentru ca "vine Hristos".. . Doar nebunii pot citi nebunia asta de carte. O sa pun cateva fotografii si pasaje din carte sa se convinga toti de nebuniile din aceasta carte.


Nu conteaza CREDINTA TA.
Conteaza CREDINTA BISERICII.


Prin fraza asta "eu cred" si prin fraza "nu sunt dator sa ascult de BOR" de fapt: 1. ti-ai afcut propria credinta si ai marturisit-o, 2. ai iesit din BOR... Amice... ti-ai marturisit lepadarea de CREDITNA. DE ADEVAR, si faptul ca ai o alta credinta proprie diferita...

De fapt asta este starea ta de fapt doar ai pus-o pe hartie.


Credinta ta INAFARA BISERICII este erezie, sectarism si eretica - ESTI ERETIC SI SECTAR, ESTI INAFAR BISERICII.

Chiar acum ai formulat PROPRIA TA CREDINTA - TU CREZI IN ALTCEVA DECAT BOR.

Si te-ai separat de BOR - si afirmi ca BOR NU INTELEGE ... PE BUNE ????

Amice esti o tufa de venetia in teologie, un tufolog care a papalicit niste formule teologice sectare (cuvantul lui dumenzeu... venirea... etc, frazele standard sectare) si nu stie ce e cu ele, si se da in splendoare pe un forum.

Esti un sectar protestant tipic care viseaza ca este ortodox.

De asta esti si condamnat si iesit din BISERICA.

Biserica a aruncat ANATEMA - cea mai grea si mai mare sentinta auspra Noului Ierusalim.

Si a mentionat DOGMA DE 2000 DE ANI, nu vreo dogma curenta.


3.
Citat:
BOR s-a lepadat de ceea ce nu stia Cine este acolo si cine graieste si a osandit asa ca acum 2000 de ani socotind ca Iisus huleste si ca este un eretic in ciuda minunilor si faptelor exemplare fara pata ale Lui si ale ucenicilor Sai.
Doar un idiot poate sa spuna ca BOR s-a lepadat de DOGMA.
BOR nu s-a lepadat de DOGMA - pentru ca Hristos este unde este DOGMA. Adica Adevarul.
BOR nu se leapada de dogma cum spun toti sectarii dupa capul lor.
Iar toti hristosii falsi aparuti la sectari ca ciupercile dupa ploaie la sfarsitul veacurilor nu au legatura cu HRISTOSUL BOR.

BOR se leapada de hristosii falsi nu de HRISTOSUL DOGMEI ADEVARATE.

Da BOR a lepadat toti hristosii falsi.

Vorbesti de un hristos fals anatemizat si condamnat de BOR.

Ucenicii lui ?? veronica este ca baba Vanga, o demonizata careia i-a fost prezentata frumos viata fara ca fraierii sa isi dea seama de modificarile de nuanta in prezentarea vietii ei... poveste repetata deja vu. Multi demonizati ajung in cultura populara "sfinti" facuti de niste naivi precum cei din noul ierusalim care nu stiu sa faca diferenta intre demonizare si sfintenie. Omule, femeia aia era inconstinta cand vorbea, era posedata. Sfintii sunt constienti cand vorbesc !!! Nu intelegi ce este sfintenia si cum merge.

4.
Citat:
Iti raspund, pentru ca BOR avea o conducere colaborationista cu statul si regimul comunist in timp ce toate Cele 7 Trambite au fost oameni-ingeri-exemplari care au spus NU tuturor faradelegilor si minciunilor acceptand orice chinuri si torturi inclusiv sa fie omorati pentru Credinta in Dumnezeu.
Judeci si osandesti BOR - exact ceea ce condamnai la mine si afirmi ca nu e corect ce au condamnat CONFORM DOGMEI BISERICII, deoarece colaborau cu statul comunist. Mizerie de argumentare sectara !!! Nu ascultam de BOR pentru ca au ascultat de comunisti ... Logica sectara ieftina...

Dar ce are dogma BOR cu comunismul? Ca si in comunism dogma a fost la fel....

Nu ti-e rusine la obraz sa condamni ce nu stii?

Sunt 50 de ierarhi in BOR care au analizat 1. dogma, 2. iesirea din biserica, 3. mesajele gresite, 4. duhul.
Si au dat ANATEMA - condamnare.


Condamnarea este in 1993 nu inainte de 1989 asa ca ce spui tu inainte legat de comunism este mizerie aruncata impotriva BOR. Mizerie curata aruncata pentru decredibilizare.

Moroco cel "curat" isi da acum arama sectara pe fata, prin judecata, osandire neascultare fata de BOR, pe care le gasesti la toti sectarii si protestantii. Astea sunt cuvinte sectare si fraze sectare repetate ca papagalul de orice sectar.

Last edited by gpalama; 03.02.2021 at 18:37:37.
Reply With Quote