View Single Post
Vechi 11.05.2021, 20:16:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Partea cu poluarea e adevărată. Observi că anotimpurile s-au schimbat fața de cum au fost inainte de anii 90? Cel puțin așa îmi spuneau bunicii și părinții că ei au prins perioada aia. Vara era vara și iarna era iarnă!!!
Să dea Dumnezeu să scăpăm de iarnă în România, nu mă deranjează deloc,

-facturi imense la căldură și electricitate,
-robineți distruși de la volumul apei înghețate,
-fracturi- în fiecare an cel puțin un cunoscut ajunge la radiografie că a căzut pe gheață aproape de zona unde stă,
-accidente de condus, întârzieri,
-drumuri distruse de la antiderapant și soluțiile saline cu care se aruncă rezultă gropi în primăvară și distrusă geometria direcției + bani consumați aiurea de la dezvoltare,
-greu de săpat o groapă în cimitir,
- sinucideri, depresii și morți de tristețe și inimă rea că se să stă mai mult prin casă și e întuneric afară, unora le vin idei nepotrivite și se apucă de alcoolism
-nu poți folosi o bicicletă, motor, moped, trotinetă fără să te îmbolnăvești de otită, răceli, pneumonie
- oameni izolați pe la sate, troieniți

Concluzia iarna în oraș = iadul pe pământ, prefer infinit canicula, bazine, pescuit, drumeții, eu vreau climă mediteraneană în România, să fie 15 grade iarna afară, poate de aia grecii și italienii trăiesc spre 90 de ani.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Caută despre IMO (Convenție Internațională) și MARPOL să vezi ce legi și restricții se pun în TOATĂ lumea (nu UE, ce UE?!), deversarea combusibilului în mare de mâna omului, accidente, etc, duc la distrugerea faunei, ai văzut poate și la știri sau documentare, păsări, animale înghițite de produși petrolieri la mal, e dezastru. Făcute de mâna omului!
Problema e că UE își propune peste capul nostru ca Europa să fie primul continent cu 0 emisii până în 2050, deci peste capul nostru ne supune la cheltuieli ruinante pe retehnologizare, ba mai mult sunt state Europene care nu sunt în UE de pildă Elveția, Bosnia, Macedonia, Serbia, Norvegia
Cu ce drept să profite statele astea și alte continente de sacrificiile făcute de noi, cu ce drept să fim noi cobaii globului și să ne ruinăm folosind tehnologii costisitoare, mereu noi cu care nu poți să ții pasul și alte continente să sporească folosind tehnologii vechi, minerit etc ?

Ce drept are un organism să-mi spună să nu mă mai încălzesc cu lemn la sat dacă asta e mai convenabil când ei taie industrial și doar a 10-a parte e folosită pentru încălzit ?

Cu ce drept să se interzică restaurantelor să mai facă fum, oamenilor să mai gătească acasă că miroase de la cârnați fripți, gospodarilor să nu mai crească nimic animale la sat că sunt emisii, adică să distrugă independența alimentară a omului ?

Să mâncăm toți mâncare sintetică că așa vor ei, niște unii, nealeși de mine ?

Cu ce drept ne târăsc în mizeria asta ruinantă financiar și care va distruge oamenii săraci, care trăiesc din economia de subzistentă, iar cei din clasa mijlocie vor sărăcii, când la momentul aderării în 2007 nu era vorba despre asta ?

Cu ce drept să limitezi dreptul de a conduce o mașină, deci autonomia de deplasare a omului și dreptul de proprietate al mașinii condiționând-o în viitor de tehnologii verzi scumpe, inaccesibile majorității ?

Last edited by Iorest; 11.05.2021 at 21:51:49.
Reply With Quote