View Single Post
  #3  
Vechi 18.03.2013, 23:14:41
mihai88 mihai88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2013
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este vorba de o aproximare foarte simpla. Probabilitatea (p1) ca un baiat sa fie crescut "cu frica de Dumnezeu, intr-o familie crestin-ortodoxa, respectand si iubind valorile traditionale si morale" este, din cate rezulta din simpla observatie, cam de 1 %. Adica, in limbaj formal: 10 la minus doi. Valabil si pentru fete (p2), sunt evenimente echiprobabile.

Probabilitatea de a se produce un eveniment (intalnire in vederea casatoriei) care sa depinda de producerea simultana a evenimentului 1 ("crescut cu frica...etc") si a evenimentului 2 ("crescuta cu frica...etc") este data de produsul p1xp2, adica probabilitatile se inmultesc, dupa cum ne dam seama si intuitiv cand estimam sansele unei duble la table.

Prin urmare, probabilitatea unei asemenea intalniri ca cea descrisa este de 10 la minus 4, adica 1 la zece mii.

In cele de mai sus, am avut in vedere, asa cum are teoria probabilitatilor in general, producerea aleatorie a evenimentelor. In realitate, puteti creste considerabil probabilitatea dezamagitor de mica a evenimentului la care va referiti daca nu veti astepta ca el sa se produca aleatoriu, ci veti introduce criterii de includere si criterii de excludere. Dar, asta e deja alta discutie, si abia de acolo incepem sa vorbim despre modalitati.
Salut Mihnea,

Abordarea da e foarte corecta si interesanta.
Eu ma gandeam mai mult la modalitea mai reala de a intalni o astfel de persoana...si ca sa fiu sincer pana la capat ,ma gandeam efectiv la mine..eu sunt plecat cu serviciul in afara tarii, incep sa imi pun tot mai des astfel de intrebari..
Reply With Quote