View Single Post
  #39  
Vechi 02.04.2015, 02:49:08
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Am vazut ultimele doua duminici, seara, al treilea si al patrulea episod din seria :"Web of Lies."
O caracteristica comuna aveau, ca in amandoua cazurile, persoane care aparent le erau prietene(dar nu le cunosteau fata in fata), le-au adus la sinucidere.
Cum spunea la un moment dat: "Pe internet oricine poate fi orice si oricine!"
Amandoua cazurile au fost socante, dar al doilea caz ,zic eu intrece imaginatia noastra.
O tanara Megan Meier(13 ani) la un moment dat cunoaste un "tanar de 16 ani"(pun in ghilimele deoarece era o adresa comuna a unei fete vecine si a mamei ei)pe MySpace cu care converseaza o perioada.Dupa ceva vreme chipurile s-a mutat la ei in oras.Dupa inca ceva vreme, ii spune niste vorbe urate, "Nimeni nu te doreste in O'Fallon ;Lumea ar fi un loc mai bun fara tine;Esti o persoana rea si toata lumea te uraste."
Iar copii cum sunt mai impresionabili ,ea a cazut psihic,mama ei nu a stat mai mult cu ea de vorba, si ea a cazut,s-a sinucis.
Dand dupa numele Megan Meier cautare, am gasit o adresa rau impresionanta prin numarul mare de tineri sinucisi din cauza jignirilor de pe Internet.Multe adrese Rest In Peace(RIP-odihneste-te in pace).
https://mariaisopescu.wordpress.com/...ii-din-online/
Ce e jalnic , unii oameni faceau comentarii tampite chiar dupa ce persoanele astea erau moarte.Autorul articolului nici nu se mai chinuie sa traduca prostiile unor indivizi jalnici care se crdeau destepti.

Constientizarea unei probleme este primul pas ptr a o depasii.
Parintii,Biserica(noi unii din Biserica) pe Mass Media sau prin orice mijloace, sa scoatem in fata oameni, care au depasit aceste situatii .Sau sa spunem cat de deosebiti au fost unii din cei mai de sus, dar care nu au stiut cum sa depaseasca hartuirea aceasta.
Dumnezeu mi-a scos saptamana trecuta cum am spus o fata de vreo 30 de kg,Lizzie Velasquez, dar care a stiut la un moment dat sa iasa in fata sa spuna:"Niste lasi care se ascund dupa un monitor!"Si a stiut sa aleaga partea pozitiva din viata.
Dar si ea, si am mai auzit si la altii, au avut o perioada cand efectiv nu au stiut cum sa reactioneze.O perioada nu a vorbit cu nimeni despre asta,a crezut ca viata ei a luat sfarsit,imediat dupa ce a vazut filmul respectiv.
Iar zilele astea, mi-a scos din nou Dumnezeu o persoana in fata, de care m-am bucurat mult, ca am auzit-o la TEDTalks .O persoana care la vremea respectiva a fost facuta praf.Praf cu totul.Cu naivitate nu aveai cum sa lupti cu o armata de avocati .Era Internetului era atunci mai la inceput undeva prin 1998.Nu aveai unde sa te duci ca lumea te stia.Spunea ca a avut momente extrem de grele ,si ca poate este singura persoana de 41 de ani care nu vrea sa mai aiba 22.
Este vorba despre Monica Lewinsky.Va traduc putin din Cele 22 de minute inrregistrate,deoarece filmuletul nu este inca tradus in romana.Sper sa imi iertati traducerrea care cu siguranta nu este cea mai buna, dar am vrut sa va arat cateva minute mai importante:

18:28Cercetatoarea Brené Brown a spus ,si eu citez,"Rusinea nu poate supravietui empatiei". *Rusinea nu poate supravietui empatiei! Am avut cateva zile foarte intunecate in viata mea ,si a fost compasiunea si empatia familiei mele,prietenii,colegii de munca,si inca straini care m-au salvat.Chiar empatia de la o singura persoana poate face o diferenta.Teoria influentei minoritatii,propusa de Social psihologul Serge Moscovici,a spus caci chiar si in numar mic,atunci cand exista concordanta in timp,schimbarea poate avea loc.In lumea online,noi putem intari influenta minoritatii devenind cei care ridicam nivelul(nu stiu cel mai potrivit cuvant ptr upstander).Ptr a deveni un om care ridica nivelul inseamnand, ca in loc de apatia spectatorului,noi putem posta un comentariu pozitiv ptr cineva sau a reporta o situatie de bullying(hartuire).Credeti-ma ,comentariile compatimitoare ajuta pentru a indeparta negativitatea.Noi putem contracara aceasta cultura sustinand acest tip de organizatii care se ocupa cu acest fel de probleme,ca Fundatia Tyler Clementi in SUA,in Marea Britanie este Anti-Bullying Pro,si in Australia este Project Rockit.

19:51Noi vorbim mult despre dreptul nostru la libertate de exprimare , dar trebuie sa vorbim mult despre responsabilitatea noastra la libertatea de expresie . Noi toti vrem sa fim auziti , dar ia sa vedem diferenta dintre a vorbi cu intentie si sa vorbim pentru atentie . Internet-ul este autostrada pentru ID , dar online,aratand empatie altora beneficiem noi toti si ne ajuta sa cream o lume mai sigura si mai buna. Noi trebuie sa comunicam online cu compasiune , sa consumam stirile cu compasiune , si sa dam click cu compasiune. Doar imaginati-va mergand o mila prin titlurile altcuiva. Vreau sa termin intr-o nota personala . In ultimele noua luni, intrebarea care mi s-a pus cel mai mult a fost:"De ce?" De ce acum? De ce am stat cu capul lipit peste parapet? Pute-ti citi printre randuri in aceste probleme ,si raspunsul nu are nimic de-a face cu politica .Cel mai bun raspuns a fost si este pentru ca este timpul : timpul sa ma opresc din a merge in varful picioarelor in jurul trecutului meu;timpul sa opresc trairea unei vieti de oprobiu ;si timpul sa imi reiau povestea vietii mele.

21:17Nu sunt doar pentru a ma salva pe mine.Oricine care sufera de rusine si umilire publica trebuie sa stie un lucru :Ii pute-ti supravietui.Stiu ca este greu.Nu poate fi fara durere,iute sau usor,dar puteti insista pe un final diferit la povestea voastra .Aveti compasiune ptr voi insiva.Noi toti avem nevoie de compatimire(mila),si sa traiti ambele online si off intr-o lume mai compatimitoare.
21:54Va multumesc ca m-ati ascultat.

Cand cineva va vedea filmul de la TED tradus poate sa ii dea linlk-ul aici.Multumesc!

Last edited by Jonnyw2013; 02.04.2015 at 02:53:38.
Reply With Quote