View Single Post
  #221  
Vechi 06.12.2020, 19:27:58
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cum am spus si in postarea citata de tine,prima si ultima garantie a IUBIRII este Iisus Hristos. Altceva nu-mi trebuie,dar Iisus, da,imi trebuie.
Și mie îmi trebuie Mângâierea ce vine prin Domnul. Uneori însă mă ”trezesc” trufind ca prostul ce se pilește idolizându-se, fraierul ce hulește și minte iubindu-se pe sine sau credulul absurd și ”bun” care-și spune că satana e bun și că e bine dacă te ia și te rupe de Dumnezeu târându-te înapoi în lume, în minciună, în rău, în amăgire, în a sluji iadul rău care face rele vrând să devină ca el, un hulitor ascuns. Satanismul și slugile sale te ia pic cu pic fără să te ia , te învârtoșează direct acolo în biserică, acasă, pe stradă, în pat, acolo unde te găsește preschimbându-te întrun lup îmbrăcat în haine de oaie, întrun spion-iscoadă ce lovește în Dumnezeu fără să știe cine a devenit, în cine s-a preschimbat.

Citat:
Nu poate fi nimic mai bun decat Hristos, de aceea El va veni a doua oara.
Bineînțeles că vine și va veni la cei ce cred, împreună cu sfinții. Nu e singur, nu e amăgitor. Poți crede liniștit. Eu cred, mă strădui să aplic și practic, să iubesc, să fiu credincios. Nu amesteca Cuvântul Lui cu minciunile altor oameni din alte religii că te va îmbăta amestecul toxic și te ia sau te duci.

Citat:
Eu am pomenit de Constiinta Universala fiindca toti oamenii, indiferent de cultura, ajung sa aiba aceleasi trasaturi de caracter daca sunt mai evoluati, astfel ca ajung sa-L cunoasca pe Duhul Sfant, Care le dezvolta acelasi fel de traire spirituala.
Asta e o necredință, o credință în necredință, o teorie New Age, un fel de masonerie care spun că marele arhitect e Dumnezeu sau Duhul Sfânt când defapt e satana dar o să afli asta când nu mai poți ieși din capcană fiindcă ești legat de faptele abominabile ale haitei ”evoluate” fiindcă ai ajuns un complice. Atunci taci și te supui satanismului ca să nu fi aruncat la vulturi, la crocidili, la lei, la lupi, la balaurul Bel, nu poți să-ți abandonezi loja, privilegiile, averea, pilele, funcțiile, ”ajutorul” confraților masoni și accepți să minți, lovești și amăgești pe cine vor ei. Altul e Duhul Sfânt, ortodoxia e universală, nu duhul cel rău și viclean pe care îl cunoaște lumea și toți oamenii ”evoluați”.


Citat:
P.P.S. De aceea mi-ai zis ca-s de mare valoare fiindca urma sa spui ca si tu ai foat in aceeasi "faza"? Nu sunt; il stresez tare mult pe duhovnic la spovada.
Nu stresezi pe nimeni cu pocăința ta. Stressul vine din ”ghinionul” răului care vine, ”răul” lipsei de pile și privilegii de care fugi neînțelegând că defapt vrei să fugi de lucrul duhovnicesc și de crucea Domnului. Fără ghinion n-ai putea să-ți lucrezi răbdarea în Har ca răspuns la toate frustrările pe care le aruncă viclenii și desfrânații asupra ta ca să-ți dorești să te ”mântuiești” singur așa ca lumea.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 06.12.2020 at 19:43:05.
Reply With Quote