Subiect: Noaptea nuntii
View Single Post
  #204  
Vechi 12.10.2011, 21:32:48
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Perioada alaptarii

Lore86 : ,,Nu se poate suprapune o sarcina cu perioada alaptarii.Adica femeia poate ramane insarcinata in timp ce alapteaza, desi daca alapteaza integral scade semnificativ sansa asta, dar odata ce ramane insarcinata gustul laptelui se schimba iar micutul nu il mai tolereaza, il vomita des.de cele mai multe ori se intarca singur.Multe femei au cunoscut ca sunt insarcinate dupa acest lucru.
Asadar, doar in cazuri exceptionale(pana acum nu am intalnit nici unul) femeia gravida mai alapteaza. ”


Sa inteleg ca in primul an de alaptare sunt nule sansele sa se prinda o a doua sarcina ? Dar randuila lunara a femeii exista in continuare dupa ce a nascut, nu ? Insa nu se prinde sarcina, sau nu mai exista ovulatie pt o perioada de timp ? Si cu trecerea timpului, sa zicem in al doilea an sau al treilea an de alaptare cresc sansele ca femeia sa ramana din nou gravida ? Si astfel copilul nascut va fi intarcat mai devreme, ceea ce nu ar fi de dorit daca vrem sa il avem sanatos si sa nu il crestem cu lapte praf de la farmacii sau supermarketuri. In caz de nevoie mai bine recurgem la laptele de capra, ca e mult mai bun decat cel de vaca. Am mai auzit ca mai apropiat de laptele matern ar fi cel de magarita. Dar cred ca nici un lapte nu ajunge la inaltimea celui matern. Iar sarcina dupa sarcina poate ca ar darama-o si pe mama, nu e usor. Nu stiu sigur, daca poate cineva sa confirme sau sa infirme, am auzit ca in primele trei luni bebelusul are nevoie sa pape din 3 in 3 ore, inclusiv noaptea ?

( Am mai vazut familie de Preot - Preot de vreo 38/40 de ani- cu un singur copil. Cum or fi facand? Oricum, bine ar fi daca am stii niste canoane, ceva, dupa care sa ne ghidam. )
Reply With Quote