View Single Post
  #20  
Vechi 06.02.2012, 13:42:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
parintele a spus doar sa nu se dezgroape corpul, nu a spus niciodata sa nu fie canonizat..... a spus ca nimeni sa nu se atinga de moaste pana la a doua venire a Mantuitorului.. atunci stim ca o sa fie apocalipsa, deci asta ar insemna sa nu fie canonizat niciodata..... Doamne ajuta!!!
Am si eu o nelamurire. In ce context a spus parintele acest aspect? Eu unul inca nu am gasit nimic scris. Cine stie in ce context a spus acest lucru. Sau poate ne incearca din nou credinta, asa cum isi incerca enoriasii spunandu-le sa il vorbeasca de rau. E greu sa intelegem noi toate cate ni le-a lasat parintele. Un Sfant de multe ori este greu de inteles, atata timp cat noi suntem ai lumii. De asta chiar si preoti si mari duhovnici uneori nu l-au inteles.
Eu am vorbit cu un parinte care astazi este calugar si care i-a fost ucenic - a stat cu parintele la Draganescu. Acest parinte mi-a spus asa: ca parintele Arsenie a lasat vorba sa nu se umble la mormantul lui, insa daca IPS Laurentiu a hotarat canonizarea lui - noi trebuie sa facem ascultare....daca acest lucru se va implini Dumnezeu stie mai bine.

Last edited by ovidiu b.; 06.02.2012 at 13:44:04.
Reply With Quote