View Single Post
  #30  
Vechi 08.02.2012, 07:40:06
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si daca merg acolo ce? Vad un mormant,ma convinge cu ceva? Am eu criteriile mele,si probabil voi ajunge si la Prislop pana la urma. Desi am unele dezamagiri si cu manastirea asta...
Da te vei convinge de Sfintenia Pr.Arsenie Boca si de cat mult har are dansul. Nu este doar un mormant. Este mormantul unui Sfant,mormantul unor sfinte moaste. Stii ca este plin de flori mereu? Si iarna, si vara, flori vii. Multi oameni s-au intors la credinta, s-au vindecat si multe altele, numai fiind prezenti la mormantul dansului. Este un mic colt din rai. El este acolo, prezent mereu. Pana nu te duci acolo, nu ai cum sa te convingi. Chiar crezi tu ca marturiile a sute de credinciosi despre acest mormant,sunt false? Crezi tu ca ar mai merge sute de crestini in fiecare an acoo, mai ales pe 28 Nov. daca tot ce se spune despre mormantul Pr.Arsenie nu ar fi adevarat? Si nu stiu daca indoiala Sf.Apostol Toma este demna de urmat. Sunt sigura ca nici el nu ar vrea sa avem indoieli, ci sa fim tari. Ma mir ca nu dai ca si exemplu si ratacirea lui Petru.

Acum, ce probleme mai ai si cu Man Prislop? Sa stii ca nu doar Sf.Arsenie a dat 'faima' Man.Prislop. Sf.Nicodim a ctitorit-o in 1405. Sf.Ioan de la Prislop iarasi a vietuit si a adormit acolo. Domnita Zmafira. Si multi altii, stiuti si nestiuti. Langa manastire se afla un izvor cu putere vindecatoare. Man.Prislop are o istorie foarte interesanta si lunga. Are o importanta mare aceasta manastire, mai ales ptr. ardeleni. E una din manastirile care a tinut ortodoxia vie in Transilvania, mai ales cand catolicii erau la putere in Transilvania. Si nu este singura manastire veche ortodoxa din Trans., mai sunt.(de ex. Man.Ramet, Man.Nicula,Man.Cartisoara,Man.Sanmartinu de Campie etc.) Sunt tare curioasa sa stiu ce dezamagiri ai tu cu manastirea respectiva, mai ales ca nici nu ai fost acolo. Ce alte manastiri ti-au mai produs dezamagiri?
Reply With Quote