View Single Post
  #169  
Vechi 05.11.2016, 16:42:53
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Frățior drag ! Îmi fac doar datoria de creștin, care iubesc și lupt cu demonii, sinele și lumea, "neamul desfrânat și păcătos".

Fă-ți și tu datoria. Vino și tu în Biserică.
Iar dacă ești, noi nu luptăm unul contra altuia.

Simți repulsie față de ce îți spun, fiindcă nu suporți să fi îndreptat și povățuit, nu ai smerenie, ești mândru. Dacă ai avea smerenie, m-ai iubi, te-ai bucura de cele ce citești la mine, ți-ai înmulți măsura cea bună, nu mai acuza, practic de ispitirile tale.

Dar, din mila Domnului, ne purtăm slăbiciunile unul altuia, cum spune la Romani, nu? :) Nădăjduind la vindecare.

Te îmbrățișez în Domnul.
Lasă tu neamul desfrant si păcătos,lasă luptele tale imaginare,lasa ipocrizia,fatarnicia si iubirea asta fabricată in falsitate și formalism.Eu lupt cu atitudini ca ale tale care intoxica,trag in jos,îngustează etc.Din cauza asta am parasit facultatea și biserica,că nu puteam intra in acest sistem de gândire.Doar noi,doar aici,etc.Exclusivismul ăsta care separă,iluzia salvării etc.Voi ați căzut in propria capcană si nu va mai scoate nimeni de acolo.Nu neg că sunt tentat să mă intorc in biserică,să îmi finalizez studiile teologice,dar ar trebui să ajung la acest compromis al acceptării,al schimbarii,al credinței,al scopului.Eu unul nu vreau să ma bazez pe iluzie,pe mărturii.Degeaba citești viziunile sfinților si istoria bisericii și tratate de dogmatica,si bioetica si losky si florovski si breck si etc.Sunt doar tentative ,nu sunt certitudini.Și spre aceasta m-aș indrepta eu in teologie,dacă voi reveni.Spre aceasta deschidere inceputa de schemann,o incercare ,chiar dacă combătută de rusi si cei de la san serge.Un liberalism teologic,practicat de karl barth si alți teologi protestanți.De acolo se poate ajunge undeva,nu din limitarea asta .Cred ca tu mai degrabă te incadrezi la justin popovici.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote