View Single Post
  #16  
Vechi 16.08.2012, 00:11:59
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Nimic nu este mai frumos ca omul.Biserica este alcatuita din oameni. Asa cum s-a zis si pe acest topic, diversitatea pestrita a celorlalti, oglindeste de fapt propria noastra amestecatura. De am fi ciopliti dintr-o bucata ,si nu plin de compromisuri,de ar fi posibil asa ceva,atunci si Biserica in care am merge ,ar fi plina doar de rugatori si de sfinti.Dar asa...Diumnezeu ne arata ca intr-o oglinda propria noastra fire. Si in plus ne mai arata un lucru: ca nu suntem in stare sa nu judecam,ca inca avem repulsii si respingeri,ca nu avem sufletul inundat de iubire,care ne-ar face sa pupam toate babutele ce le am intalni in cale.
In surzenia lor si pierderea lor de control,ele de fapt ne arata drumul: sa fim surzi si nebuni acestei lumi ,ca sa reusim sa ne rupem din izolarea tot mai accentuata care pare a pune stapinire pe tot ce e 'sanatos' si 'intelept'
Intalnirea cu Dumnezeu trebuie sa fie rascolitoare in Biserica.Lacrimile ar trebui sa ne inunde intreaga slujba . Iar daca nu facem aceasta ,mai bine sa stam la o sueta cu vecina ...
Tot ce conteaza este sa nu ne mai iubim atit de mult pe noi insine.
Reply With Quote